Jak wybrać pralkę, dzięki której zaoszczędzisz?

Pralka to sprzęt AGD, bez którego trudno sobie wyobrazić sprawnie funkcjonujące gospodarstwo domowe. I chociaż na dostępność maszyn piorących nie można narzekać, tak naprawdę wybór wcale nie jest łatwy. Co z tego, że pralka jest tania, jeśli koszty eksploatacji są wysokie? Najlepszym sposobem jest więc zakup pralki, dzięki której można zaoszczędzić.

Reklama

Pralki w swoim asortymencie posiada każdy sklep. Samsung, Beko, Candy – to zaledwie kilka marek oferujących tego typu sprzęt AGD. Sprzęt, który różni się nie tylko ceną, ale również wieloma innymi parametrami. I to tak naprawdę od nich zależy, czy pralka faktycznie pozwoli zaoszczędzić – nie tylko na kosztach zakupu, ale przede wszystkim na kosztach eksploatacji.

Nie tylko cena

Porównując produkty topowych producentów Samsung, Candy, Bosch itd., w pierwszej kolejności zwracasz uwagę na cenę. Wychodzisz z założenia, że każda pralka pierze tak samo, więc nie ma sensu przepłacać. Musisz jednak pamiętać, że pralki różnią się cechami technicznymi od pralek Candy czy Beko, a to przekłada się na cenę. Im lepsze parametry, tym prawdopodobnie wyższy koszt (nie jest to jednak regułą). Jednak przy zakupie pralek cena nie odgrywa tak dużego znaczenia.

Sprawdź zużycie wody

Przyglądając się parametrom pralki Samsung, Bosch, Beko, Whirlpool czy innym modelom, z łatwością zauważysz, iż różnią się one zużyciem wody. Wczytując się w dane producenckie, można sprawdzić jej roczne zużycie. Przykładowo pralka HotPoint-Ariston RSG 703 PL w ciągu roku zużywa średnio 10840 litrów, podczas gdy pralki Samsung WF60F4EFW2W zużywają średnio 7300 litrów. Oczywiście dane te będą się różnić, w zależności od częstotliwości prania.

Sprawdź zużycie energii

Kolejnym ważnym parametrem jest zużycie energii. Wybierając pralkę charakteryzującą się dużym poborem prądu, trzeba liczyć się z wysokimi rachunkami za energię elektryczną. Warto więc sprawdzić roczne zużycie prądu. Takie dane pojawiają się w parametrach technicznych przygotowanych przez producenta – bez względu na to, jaki odwiedzisz sklep. Samsung posiada pralki (np. WF60F4EFW2W) zużywające średnio na jeden cykl prania 0,69 kWh (rocznie jest to 153 kWh), podczas gdy pralka Indesit Eco Time IWD 61052 C ECO PL w jednym cyklu zużywa 1,05 kWh (średnia wartość roczna to 172 kWh).

Ważna klasa energetyczna

Ze zużyciem energii wiąże się bezpośrednio klasa energetyczna oznaczana literami alfabetu. Im niższa litera, tym pralka jest bardziej energooszczędna. Przykładowo, pralka o klasie energetycznej B jest oszczędniejsza niż pralka o klasie C. Natomiast pralka z klasą energetyczną A+ jest mniej energooszczędna niż pralka A+++.

Programy wpływające na oszczędności

Chcąc wybrać sprzęt AGD pozwalający zaoszczędzić, dobrze jest zapoznać się z dokładnym asortymentem oferowanym przez sklep. Samsung, Bosch czy Whirlpool to marki posiadające pralki z wieloma dodatkowymi programami wpływającymi na oszczędne użytkowanie. Połowa wsadu czy automatyczny dobór wody do stopnia zapełnienia – to funkcje, dzięki którym pranie wcale nie musi być drogie.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz