Jak znaleźć najlepszy ETF?

Historia funduszy ETF sięga lat 90-tych ubiegłego wieku. Mimo iż jest to dość nowy produkt inwestycyjny, cieszą się one z roku na rok coraz większą popularnością. Należy jednak pamiętać o tym, że tego rodzaju inwestycje trzeba prowadzić w sposób odpowiedzialny. W poniższym artykule doradzamy, o czym koniecznie należy pamiętać w trakcie poszukiwania dobrego funduszu ETF.

Czym są fundusze ETF?

Fundusze ETF (ang. Exchange-traded funds) to określenie dla wyspecjalizowanych instrumentów finansowych , które mają za zadanie „naśladowanie” notowań rozmaitych aktywów giełdowych, np. akcji bądź obligacji konkretnych spółek. ETF-ami można handlować na klasycznych giełdach – zarówno w Polsce jak i na całym świecie. 

Historia funduszy ETF

Fundusze ETF są oferowane na giełdach od stosunkowo krótkiego czasu. Pierwszy ETF powstał w 1993 roku w Stanach Zjednoczonych i odwzorowywał on indeks giełdowy S&P 500 obejmujący 500 największych amerykańskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie.

W chwili obecnej liczba funduszy ETF działających na całym świecie jest ogromna. Jeden indeks giełdowy może odwzorowywać nawet kilkadziesiąt różnych funduszy, jednak różnią się one pod względem wartości. Wynika to przede wszystkim ze zróżnicowanej wysokości kosztów wynikającej z zarządzania indeksem. Wartość poszczególnych funduszy podążających za tym samym indeksem może być zatem bardzo różna.

We współczesnym świecie fundusze ETF wyróżniają się bardzo szeroką dostępnością. Można ja zakupić w 100% online, bez konieczności wychodzenia z domu. Jest to możliwe dzięki internetowym giełdom. Jedną z nich prowadzi Saxo Bank Polska.

Tryb akumulacyjny a dystrybucyjny – o tym koniecznie należy pamiętać!

W trakcie szukania dobrego funduszu ETF warto zweryfikować, czy jest on typu akumulacyjnego bądź dystrybucyjnego. Ma to niezwykle istotne znaczenie dla uzyskanych przez nas wyników w perspektywie długoterminowej. 

Czym różnią się fundusze ETF akumulacyjne i dystrybucyjne? Ten pierwszy rodzaj charakteryzuje się tym, że są to fundusze reinwestujące wypłacane dywidendy, zatem wpływają one w sposób bezpośredni na wyniki generowane przez ETF. Z kolei fundusze rodzaju dystrybucyjnego polegają na tym, że dywidendy są wypłacane w sposób bezpośredni do danej osoby w formie gotówki.

Rodzaj aktywów

Podczas szukania atrakcyjnego funduszu ETF trzeba także zweryfikować, jaki rodzaj aktywów „śledzi” dany fundusz. Zazwyczaj największe ryzyko wiąże się z surowcami, zaś najmniejsze obserwuje się w przypadku obligacji. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto także zweryfikować wyniki osiągnięte przez dany fundusz w przeszłości oraz sprawdzić, jaką opinią cieszy się na rynku.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz