Czy inwestycja w energię ze słońca Ci się opłaci?

Z roku na rok temat odnawialnych źródeł energii staje się coraz głośniejszy. Obok paneli słonecznych czy energii pozyskiwanej wiatru bardzo często słyszymy o fotowoltaice. Czym ona właściwie jest i jak działa system fotowoltaiczny? Jeżeli interesuje Cię energia elektryczna pozyskiwana ze słońca zupełnie za darmo to rozwiązanie jest właśnie dla Ciebie! Nie tylko pozwala ono na zadbanie o planetę i środowisko, z pewnością zatroszczy się również o Twój portfel.

Co to jest fotowoltaika?

Jest to technologia, która pozwala na pozyskiwanie energii elektrycznej za pośrednictwem promieni słonecznych. Zasada, na której działa ten system jest stosunkowo prosta i opiera się na tak zwanym zjawisku fotowoltaicznym.

Czym jest zjawisko fotowoltaiczne?

Jest to efekt zachodzący w wykonanych z krzemu ogniwach fotowoltaicznych, które tworzą charakterystyczne panele. Cały proces wytwarzania energii wygląda następująco: 

 • początkowo promienie słoneczne padają na ogniwa fotowoltaiczne
 • następnie pochłonięte przez ogniwo krzemowe fotony słoneczne wybijają z niego elektrony
 • wzbudzone elektrony powodują wzajemne przemieszczanie się dodatnich i ujemnych ładunków ogniwa, w wyniku czego produkowana jest energia

W powyższy sposób wytwarzany jest prąd stały, który następnie w falowniku przekształcany jest on na prąd zmienny. Tak powstała energia ma parametry zgodne z wymogami zasilanej sieci. 

Instalacje fotowoltaiczne sprawiają więc, że możliwa jest produkcja prądu zbliżonego specyfiką do tego z sieci elektroenergetycznej. Główną różnicą jest jednak fakt, że dzięki fotowoltaice możemy uzyskać darmowy prąd pochodzący ze słońca. Nie generuje on przy tym dodatkowych zanieczyszczeń za czym niesie kolejną zaletę – przyjazność środowisku.

Gdzie montuje się panele?

Warunek jest banalnie prosty – produkcja prądu jest możliwa wyłącznie w przypadku, kiedy panele fotowoltaiczne są odpowiednio wystawione na promienie słoneczne. Zwykle montuje się je więc na:

 

 • dachach budynków – koniecznie ustawione w odpowiednim kierunku do słońca i w niezacienionych miejscach. Najczęściej montuje się je w kierunku południowym, najmniej korzystny jest północny.
 • gruncie – ustawia się je na specjalnych konstrukcjach, tworząc zwykle farmy fotowoltaiczne. Na takie ustawienie zdecydować się można również w przypadku, kiedy nie ma możliwości usytuować ogniw na dachu budynku.

Równie ważne jest ustawienie paneli. Najbardziej istotne są:

 • kąt nachylenia
 • ich ekspozycja na słońce
 • kierunek montażu

Zalety fotowoltaiki:

Czerpanie energii ze słońca ma szereg zalet, są to m.in. :

 • obniżenie rachunków za energię do nawet 90%
 • proekologia – energia słoneczna jest zeroemisyjna
 • program jest objęty dotacjami – pozwala to na zwrot inwestycji nawet już po 5 latach użytkowania

Jesteś mieszkańcem Warszawy lub okolic? 

Rozważasz instalację i montaż paneli fotowoltaicznych? 

Klimatyzator Sklep pl ma w swojej ofercie właśnie takie usługi. Szereg specjalistów w profesjonalny sposób pomoże Ci w podjęciu decyzji o inwestycji w fotowoltaikę. Doradzi również w wyborze niezbędnych elementów, dostarczeniu ich oraz wykonaniu całości instalacji. Nie czekaj i zacznij inwestować w energię ze słońca. Postaw na ekologię i oszczędność pieniędzy!

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz