Z roku na rok temat odnawialnych źródeł energii staje się coraz głośniejszy. Obok paneli słonecznych czy energii pozyskiwanej wiatru bardzo często słyszymy o fotowoltaice. Czym ona właściwie jest i jak działa system fotowoltaiczny? Jeżeli interesuje Cię energia elektryczna pozyskiwana ze słońca zupełnie za darmo to rozwiązanie jest właśnie dla Ciebie! Nie tylko pozwala ono na zadbanie o planetę i środowisko, z pewnością zatroszczy się również o Twój portfel.
Co to jest fotowoltaika?
Jest to technologia, która pozwala na pozyskiwanie energii elektrycznej za pośrednictwem promieni słonecznych. Zasada, na której działa ten system jest stosunkowo prosta i opiera się na tak zwanym zjawisku fotowoltaicznym.
Czym jest zjawisko fotowoltaiczne?
Jest to efekt zachodzący w wykonanych z krzemu ogniwach fotowoltaicznych, które tworzą charakterystyczne panele. Cały proces wytwarzania energii wygląda następująco:
- początkowo promienie słoneczne padają na ogniwa fotowoltaiczne
- następnie pochłonięte przez ogniwo krzemowe fotony słoneczne wybijają z niego elektrony
- wzbudzone elektrony powodują wzajemne przemieszczanie się dodatnich i ujemnych ładunków ogniwa, w wyniku czego produkowana jest energia
W powyższy sposób wytwarzany jest prąd stały, który następnie w falowniku przekształcany jest on na prąd zmienny. Tak powstała energia ma parametry zgodne z wymogami zasilanej sieci.
Instalacje fotowoltaiczne sprawiają więc, że możliwa jest produkcja prądu zbliżonego specyfiką do tego z sieci elektroenergetycznej. Główną różnicą jest jednak fakt, że dzięki fotowoltaice możemy uzyskać darmowy prąd pochodzący ze słońca. Nie generuje on przy tym dodatkowych zanieczyszczeń za czym niesie kolejną zaletę – przyjazność środowisku.
Gdzie montuje się panele?
Warunek jest banalnie prosty – produkcja prądu jest możliwa wyłącznie w przypadku, kiedy panele fotowoltaiczne są odpowiednio wystawione na promienie słoneczne. Zwykle montuje się je więc na:
- dachach budynków – koniecznie ustawione w odpowiednim kierunku do słońca i w niezacienionych miejscach. Najczęściej montuje się je w kierunku południowym, najmniej korzystny jest północny.
- gruncie – ustawia się je na specjalnych konstrukcjach, tworząc zwykle farmy fotowoltaiczne. Na takie ustawienie zdecydować się można również w przypadku, kiedy nie ma możliwości usytuować ogniw na dachu budynku.
Równie ważne jest ustawienie paneli. Najbardziej istotne są:
- kąt nachylenia
- ich ekspozycja na słońce
- kierunek montażu
Zalety fotowoltaiki:
Czerpanie energii ze słońca ma szereg zalet, są to m.in. :
- obniżenie rachunków za energię do nawet 90%
- proekologia – energia słoneczna jest zeroemisyjna
- program jest objęty dotacjami – pozwala to na zwrot inwestycji nawet już po 5 latach użytkowania
Jesteś mieszkańcem Warszawy lub okolic?
Rozważasz instalację i montaż paneli fotowoltaicznych?
Klimatyzator Sklep pl ma w swojej ofercie właśnie takie usługi. Szereg specjalistów w profesjonalny sposób pomoże Ci w podjęciu decyzji o inwestycji w fotowoltaikę. Doradzi również w wyborze niezbędnych elementów, dostarczeniu ich oraz wykonaniu całości instalacji. Nie czekaj i zacznij inwestować w energię ze słońca. Postaw na ekologię i oszczędność pieniędzy!
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!