Jak zostać skoczkiem spadochronowym?

Sporty ekstremalne z każdym rokiem zyskują coraz większe grono zwolenników, którzy pragną poczuć mocny zastrzyk adrenaliny. W związku z tym trendem, bardzo wiele osób zaczyna się także interesować skokami spadochronowymi, które wydają się być jedną z przyjemniejszych form takich właśnie sportów. Jak jednak można stać się skoczkiem?

Szkolenie

Chcąc samodzielnie wykonywać skoki z wysokości należy oczywiście odbyć odpowiedni kurs spadochronowy, który przygotuje nas do tego wyzwania. Najbardziej popularne szkolenia opierają się obecnie na nowoczesnej metodzie AFF, co z angielskiego oznacza accellerated freefall czyli przyspieszony kurs swobodnego spadania. Co bardzo ważne metoda ta pozwala na szybkie, ale dokładne przeszkolenie osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności ze skokami spadochronowymi.

Kurs spadochronowy tego rodzaju składa się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Pierwsza z nich obejmuje oczywiście wykłady, w trakcie których profesjonalni instruktorzy zapoznają kursantów z najważniejszymi zagadnieniami związanymi ze spadochroniarstwem. W części praktycznej natomiast osoba szkoląca się musi wykonać kilka skoków w towarzystwie instruktora – zwykle jest ich od pięciu do siedmiu.

Czego uczymy się podczas kursu?

Część teoretyczna kursu spadochronowego to przede wszystkim wykład wprowadzający, który zazwyczaj trwa około sześciu godzin. Podczas niego kursanci dowiedzą się między innymi tego jak zbudowany jest spadochron, jaka jest technika skoku od chwili wyjścia z samolotu aż do lądowania, jakie obowiązują zasady bezpieczeństwa oraz jak się zachować w sytuacjach awaryjnych.

Podczas części praktycznej, której kursanci zwykle nie mogą się doczekać, wykonywane są skoki z wysokości 4000 metrów. Pierwsze skoki wykonywane są w towarzystwie dwóch instruktorów, natomiast zazwyczaj po trzech lub czterech takich skokach, w następnych bierze udział już tylko jeden instruktor. To właśnie on, za pomocą specjalnych znaków, pozwala chociażby skorygować sylwetkę kursanta w trakcie lotu. Oczywiście jeżeli zajdzie taka potrzeba może on również pomóc takiej osobie w otwarciu spadochronu.

Wymagania

Aby zapisać się na kurs spadochronowy należy mieć ukończone 16 lat, przy czym osoby niepełnoletnie muszą posiadać zgodę rodziców. Na szczęście nie ma górnej granicy wiekowej, w związku z czym na szkolenie mogą przyjść nawet osoby starsze. Problem mogą mieć niestety osoby z dużą nadwagą, wynoszącą ponad 100 kg, co jest związane przede wszystkim z wytrzymałością sprzętu.

Samo ukończenie kursu nie daje nam jeszcze uprawnień do tego by móc wykonywać skoki spadochronowe samodzielnie. Pozostaje jeszcze zdanie egzaminu, którym jest samodzielny skok z samolotu właśnie. Instruktor wyskakuje wówczas wraz z kursantem, filmuje jego skok i sprawdza czy wykonał on wszystkie zadania. Należą do nich między innymi kontrola sylwetki i wysokości, obroty w obydwie strony, powrót do stabilnej sylwetki po wykonaniu na przykład salta czy otwarcie spadochronu na zadanej wysokości oraz rzecz jasna lądowanie na wyznaczonym obszarze.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze specjalistami ze Strefa Silesia

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz