Jak zrealizować marzenia o profesjonalnym skakaniu ze spadochronem?

Pragnienie poznawania czegoś nowego, doświadczania coraz to innych przeżyć, przekraczania granic swoich możliwości, jest cechą bardzo ludzką i ze wszech miar zrozumiałą. Przejawia się ona między innymi w sięganiu po ekstremalne dyscypliny sportowe, które dotąd zarezerwowane były wyłącznie dla wąskiej grupy śmiałków i pasjonatów, którzy dodatkowo poświęcali na to całe lata treningów.

Popularność kursów spadochronowych

Dzisiaj coraz więcej z tych elitarnych dotąd dyscyplin sportowych staje się przedmiotem zainteresowania szerokich rzesz ludzi, którzy wybierają je przede wszystkim ze względu na ich niezwykłość. Najlepszym przykładem tego zjawiska jest rosnąca popularność różnego rodzaju kursów spadochronowych. Dzięki nim wiele osób może zrealizować swoje marzenia, będące zarazem odwiecznymi marzeniami ludzkości, aby moc szybować w powietrzu na podobieństwo ptaków.

Kurs spadochronowy, niegdyś dostępny w Polsce niemal wyłącznie dla wojskowych, jest dzisiaj jednym z najbardziej obleganych rodzajów szkoleń o charakterze sportowym. Kursy takie prowadzone są znacznie rzadziej metodą tradycyjną, częściej stosuje się bowiem nowoczesny sprzęt i metodykę szkolenia, przede wszystkim AFF, accellerated freefall, szybki kurs swobodnego spadania.

Na czym polega szkolenie AFF?

Kurs spadochronowy prowadzony według szkoły AFF umożliwia wyszkolenie osoby, która dotąd nie miała ze spadochroniarstwem nic wspólnego, do takiego poziomu umiejętności, jaki pozwala na wykonywanie samodzielnych skoków z bezpiecznym lądowaniem z wysokości 3 – 4 tysięcy metrów. Kurs obejmuje część teoretyczną i praktyczną, w ramach tej drugiej wykonuje się kilka skoków pod okiem instruktora. Niezależnie od takiego kursu, można odbyć jeden lub kilka skoków w tandemie z instruktorem, co stanowi niesłychanie modną ostatnimi czasy rozrywkę.

Jednak aby uzyskać prawo do samodzielnego wykonywania skoków, niezbędne jest uzyskanie Świadectwa Kwalifikacji Skoczka Spadochronowego. Jest to dokument wydawany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, a otrzymanie jest możliwe po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego oraz jeśli ma się w dorobku minimum 50 skoków i 30 minut swobodnego spadania.

Licencja skoczka spadochronowego

Kursy spadochronowe organizowane przez rozmaite instytucje, między innymi aerokluby i szkoły spadochronowe, są w przypadku ubiegania się o licencję skoczka bardzo przydatne. Dostarczają bowiem niezbędnej wiedzy i doświadczenia, a merytorycznie materiał teoretyczny jest tylko nieznacznie poszerzony, zaś egzamin praktyczny przebiega niemal identycznie, jak na kursie AFF.

Poziom wyszkolenia skoczka spadochronowego określa się poprzez system licencji, odpowiednio A, B, C, D itd. Za profesjonalny uznaje się w Polsce poziom umiejętności B potwierdzony egzaminem państwowym. Jeżeli komuś zależy na uzyskaniu Świadectwa Kwalifikacji Skoczka Spadochronowego, powinien odbyć kurs spadochronowy w aeroklubie czy ośrodku szkolenia lotniczego, który posiada certyfikat uprawniający do prowadzenia szkoleń teoretycznych i praktycznych do tego rodzaju licencji.

Źródło: artykuł napisany we współpracy ze Strefa Silesia – kurs spadochronowy



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz