Dlaczego warto odwiedzić Legnicę?

Spoglądając na mapę Polski w poszukiwaniu urokliwego miejsca warto zatrzymać wzrok na Legnicy, położonej nad Kaczawą, oddalonej od Wrocławia o ponad siedemdziesiąt kilometrów na zachód.

Reklama

Do dziś zachował się układ przestrzenny miasta pochodzący z końca XIX i początku XX wieku. Niewielu z nas ma świadomość jak wiele zabytków skrywa niegdysiejsza siedziba Piastów, szczególnie godna polecenia wszystkim zainteresowanym architekturą.

Co ciekawe, centrum miasta ze względu na trawiące je w przeszłości pożary nie jest architektonicznie jednolite. Odnajdziemy tam zabytki z okresu średniowiecza, renesansu, baroku, jak również budynki w stylu neoklasycystycznym, neobarokowym, zabudowę kamieniczną i obiekty współczesne.

Do grona najbardziej cenionych zabytków zaliczany jest Zamek Piastowski – jedna z najstarszych murowanych warowni na polskich ziemiach, obecnie siedziba uczelni wyższych. Niektóre z elementów zabudowy zachowały się w oryginalnej formie. Co więcej zdobienia na głównej bramie zamkowej dowodzą mistrzostwa renesansowej sztuki snycerskiej. Zwiedzający mają także możliwość podziwiania miasta i okolic z wieży Św. Piotra.

Zakochani być może zechcą powiesić kłódkę na Moście Zakochanych, a kluczyk wrzucić do Kaczawy. Idealnym miejscem na spacer jest Kozi Staw zwany także Wenecją. Dawniej służący jako lodowisko zimą i akwen do wycieczek gondolą.

Nie wypada wzgardzić także wędrówką po legnickich plantach i nie sprawdzić, jak się mają legnickie pomniki przyrody, czyli okazałe, liczące ponad sto lat platany.

Miłośników przyrody z pewnością zachęci okazały drzewostan Parku Miejskiego, chluba legniczan, powstały w wyniku dogodnych warunków przyrodniczych i działalności człowieka.

Kontynuując spacer na legnickim rynku natkniemy się na półtonową kulę z brązu, która przedstawia panoramę Legnicy z XVIII wieku zaprojektowaną przez tutejszego rzeźbiarza na podstawie oryginalnych rysunków.

Nieopodal Teatru imienia Heleny Modrzejewskiej dostrzeżemy Ring – krąg z granitu będący symbolem legnickiego Festiwalu Srebra, odbywającego się od 1979 roku. Zwłaszcza panie mogą docenić informację, iż jest to największy i najważniejszy pokaz biżuterii współczesnej nad Wisłą.

Inną atrakcją kulturalną jest obecnie ( od 1985 roku nosząca miano światowej) Międzynarodowa Wystawa SATYRYKON, która skupia plakacistów, fotografików, malarzy, rysowników, grafików i rzeźbiarzy z całego świata. Trzydziestą rocznicę uświetniło posadzenie drzewek w Parku Miejskim przy których umieszczono kamienie z nazwiskami artystów takich jak Wiesław Dymny, Agnieszka Osiecka, Jerzy Wasowski, Jeremi Przybora i innych.

Przywołując postać Wiesława Dymnego warto podkreślić fakt, że Legnica jest miejscem urodzenia jego żony Anny Dymnej. Stąd też pochodzą m.in. Marzena Kipiel- Sztuka (aktorka znana szerokiej publiczności jako Halina Kiepska), Tomasz Kot („Bogowie” – Zbigniew Religa, „Skazany na bluesa” – Ryszard Riedel), prezenterka Magdalena Mołek (TVP Wrocław, TVP, TVN) czy dziennikarka radiowa i telewizyjna Beata Tadla (Radio Legnica, Radio Eska, Radio Plus, TVN24, TVP1).

Wnętrze Kościoła Ewangelickiego pod wezwaniem Marii Panny zdobią piękne witraże. Z kolei Dom pod Przepiórczym Koszem, w którym mieści się galeria srebra ukazuje zachwyconym turystom elewację precyzyjnie zdobioną techniką sgraffita, niebywale popularną w architekturze włoskiej.

W Legnicy napotkamy nie tylko rozliczne pomniki i zabytki, ale i posłanie do przyszłych pokoleń legniczan – skrzynię czasu zainicjowaną przez Prezydenta Miasta Tadeusza Krzakowskiego.

Wymieniając rozliczne zabytki miasta Legnicy nie sposób pominąć jego historię i nie wspomnieć o kompleksach koszar, w których to najpierw stacjonowały wojska III Rzeszy Niemieckiej, a potem ich miejsce zajęły wojska Armii Radzieckiej. Obecnie koszary zostały przekształcone na mieszkania prywatne, siedziby firm, biura czy też szkoły.

Niegdyś nazywana „Małą Moskwą” Legnica zyskała rozgłos także dzięki swojej historii nieszczęśliwej miłości, na kanwie której Waldemar Krzystek wyreżyserował film o tym samym tytule i zdobył na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 2008 roku nagrodę Grand Prix – Złote Lwy.
Jest to miasto o zróżnicowanej architekturze, wyjątkowo eklektyczne pod tym względem, lecz koncentrując się na jego przymiotach, należy wziąć pod rozwagę nie tylko jego bogatą historię i atrakcje turystyczne, lecz przede wszystkim możliwości i znakomitą lokalizację. Zwłaszcza szukając swojego „miejsca na ziemi”.

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna począwszy od lat 90. z powodzeniem dzięki ponad trzydziestu dużym zakładom zapewnia miejsca pracy wielu osobom. Legnica z roku na rok prosperuje lepiej i jest liderem rozwoju gospodarczego w regionie.

Jednymi z ostatnich argumentów przemawiających za licznymi walorami Legnicy są rozwijający się Legnicki Park Naukowo-Technologiczny oraz bliskość przejść granicznych z Czechami w Jakuszycach (oddalone o 80 km), z Niemcami w Jędrzychowicach (oddalone o 90 km).

Nie mniej ważne jest, iż to właśnie miasto, w którym krzyżują się autostrada A4 i droga krajowa numer 3 łącząca północ Polski z południem Europy i przez które przebiega paneuropejski korytarz transportowy E 30, od 1995 roku należy do Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich propagujących działania proekologiczne i prozdrowotne mające na celu poprawę środowiska i stanu zdrowia mieszkańców w myśl programu Światowej Organizacji Zdrowia „Zdrowie dla wszystkich”.

Zważywszy na ciągły rozwój, współpracę z miastami partnerskimi, a także dbałość o dziedzictwo kulturowe i warunki klimatyczne bez wątpienia Legnicę można nazwać perłą Dolnego Śląska.

Podpis: artykuł powstał przy pomocy firmy oferującej nieruchomości na terenie Legnicy Modernbud



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz