Jaką wybrać skrzynię biegów?

Automatyczna skrzynia biegów znajduje coraz więcej zwolenników, choć i wciąż są tacy, którzy wolą klasyczne rozwiązanie. Nie jest z góry powiedziane, który rodzaj skrzyni biegów jest lepszy, każdy po prostu powinien dobrać zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, a i manualne skrzynie, i automatyczne mają swoje plusy i minusy.

Reklama

Wybór faktycznie nie jest łatwy, choć np. w Stanach Zjednoczonych zdecydowana większość kierowców odpowiada się za automatyczną skrzynią biegów. W Polsce już zdania się podzielone.

Automatyczne skrzynie biegów na pewno zdadzą egzamin podczas jazdy w mieście, gdzie do czynienia mamy z częstymi korkami. W nim musimy często zatrzymywać się, potem ruszyć i znowu zatrzymać. Poruszając się w korku, nie trzeba męczyć się z nerwowym zmienianiem biegów z jedynki na dwójkę i z powrotem, a lewa stopa męczy się wciskając ciągle pedał sprzęgła, który przy takim nawale pracy będzie szybciej się zużywał. To rozwiązanie jest także bardzo dobre, dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki jako kierowcy i będą mogli skupić się na ważnych aspektach bezpieczeństwa na drodze.

Mówi się nieraz, że automaty przeznaczone są dla osób, które mają niewielkie umiejętności prowadzenia pojazdów. Trudno się z tym zgodzić. Wprawdzie przy manualnym typie trzeba wykonać większą pracę, ale jest to kwestia wygody. Kierowca, który przez cały dotychczasowy czas użytkował manualną skrzynię biegów nie powinien mieć problemów ze zmianą na automatyczny typ, ale w sytuacji odwrotnej będzie musiał się przyzwyczaić do zmiany.

Innymi z zalet automatów będą brak szarpnięć przy zmianie biegów, łatwiejsza jazda pod górkę oraz nie ma możliwości „zaduszenia” silnika.

Automatyczne skrzynie biegów to na pewno większy wydatek od klasycznego rozwiązania. Przekładnia ta jest o wiele bardziej skomplikowanym układem, gdyż składa się z innych, dodatkowych elementów, takich jak czujniki, komputer. Ewentualna jej naprawa więc będzie wiązać się z większymi kosztami. Samochód z tego typu skrzynią zużywa także więcej benzyny.

Skrzynie manualne na pewno przeznaczone będą dla kierowców, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad swoim samochodem, mają też duszę sportowca, a swoje umiejętności za kierownicą uważają jako bardzo dobre.

Jak widać wybór nie jest łatwy, jednak jakikolwiek zostanie podjęty, wcale nie jest powiedziane, że będzie on złą decyzją. Każdy kierowca w tym przypadku wybrać indywidualnie względem swoich upodobań.

Stopka autorska: Artykuł powstał we współpracy z CentrumSprzegla.com.

 

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz