Kilka słów o bagażnikach samochodowych

Osoby aktywne, lubiące sporty outdoorowe, raczej nie siedzą w domu przed telewizorami. Aktywne spędzanie czasu to dla nich relaks.

Jak zapakować do auta ulubione sprzęty kajak, rower, deskę? To łatwe. Wystarczy zadbać o właściwy bagażnik samochodowy. Do wyboru mamy bagażniki dachowe, na hak i na klapę.

Sprzęt na dachu

Dachowe bagażniki samochodowe są łatwe w montażu na autach typu kombi, które mają fabryczne relingi. Wtedy sprawa jest prosta bo wystarczy zamontować specjalne aluminiowe belki, a później bagażnik. Jeśli jednak samochód nie jest w nie wyposażony, trzeba będzie zainwestować w cały system łącznie z bagażnikiem.

Ceny bagażników bazowych wahają się do 200 do 900 zł. Komplet zawiera belki, stopy i zestaw dopasowujący. Przed dokonaniem zakupu lepiej sprawdzić czy samochodów ma już otwory do montażu takiego typu bagażnika. Szczegół a jednak ważny. Gdy auto nie ma fabrycznych otworów trzeba będzie je dokładnie wymierzyć. Po co? Żeby wiedzieć gdzie należy zamontować bagażnik. Ich zamontowanie nie powinno sprawiać trudności tym bardziej, że przy zakupie bagażnika jest instrukcja jak go zamontować na samochodzie.

Droższe znaczy lepsze

Najtańsze bagażniki mogą pasować jedynie do modeli aut najbardziej popularnych. Często także ich wykonanie jest wątpliwej jakości. Dlatego warto dołożyć trochę więcej i mieć bagażnik na lata nie martwiąc się, że się rozpadnie po jednym sezonie.

Bagażnik dopasowany do sprzętu

W zależności od tego co chcemy w nim przewozić, można kupić bagażnik zamykany na klucz, który będzie chronić rzeczy, kiedy auto zostanie na parkingu.

Do przewozu rowerów najlepsze będą uchwyty na dach. Generalnie na dachu można przewieźć 4 jednoślady. Cechą decydującą o liczbie przewożonych rowerów jest wielkość i nośność dachu samochodowego.

Jest on prostu w montażu, także nie powinno z nim być większych trudności. Należy pamiętać, że przewożąc rowery trzeba zachować wszelkie środki bezpieczeństwa. Umieszczenie ich na dachu sprawia, że środek ciężkości samochodu jest przeniesiony. Aby zachować bezpieczeństwo na drodze warto zdjąć nogę z gazu.

Bagażniki na klapę nie do wszystkich aut

Alternatywą dla bagażników dachowych są bagażniki na klapę. Przeznaczone są do samochodów typu hatchback, kombi, minivan.

Są one znacznie prostsze i szybsze w montażu niż te dachowe. Łatwiej także zainstalować rowery. Podobnie jak w przypadku bagażników dachowych ośrodek ciężkości auta zostaje zmieniony.

Z tyłu samochodu najbezpieczniej przewozić jeden lub dwa rowery tak, aby ich waga nie przekroczyła 45 kg. Decydując się na tego rodzaju bagażniki samochodowe, należy zawsze przed kupnem sprawdzić czy po ich zamontowaniu ograniczają widoczność lub czy zasłaniają światła i tablice rejestracyjne.

Rowery na haku

Inną opcją są bagażniki na hak z przeznaczeniem do większych samochodów. Są proste w obsłudze, nie zajmują dużo miejsca po złożeniu i śmiało mogą zmieścić nawet 4 rowery bez konieczności podnoszenia ich na wysokość dachu. Bagażniki na hak są znacznie droższe od pozostałych. Porządne i solidnie wykonane platformy kosztują nawet do 900 zł.

Niezależnie od typu bagażnika jaki wybierzemy warto kierować się przede wszystkim ich przeznaczeniem. Cena również odgrywa tu znaczącą rolę. Można kupić tańsze bagażniki, ale trzeba liczyć się z tym, ze nie będą one tak solidnie wykonane jak te droższe.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz