Podróż z autoboxem

Ciepłe dni i zbliżające się wakacje, to czas kiedy chętnie wybieramy się poza miasto na krótkie wypady weekendowe albo na urlop. Podróżujemy nie tylko po Polsce, ale coraz częściej wybieramy się w podróż autem za granicę.

Oczywiście to, co wiąże się z wyjazdami to konieczność zabrania ze sobą rzeczy i sprzętu. Przygotowując się na różne opcje pogodowe zabieramy walizki wypełnione po brzegi.

Posiadając małe auto mamy mniejsze możliwości spakowania wielu rzeczy, dlatego bardzo pomocną rzeczą są bagażniki dachowe – autoboxy. Pozwalają zaoszczędzić miejsce oraz spakować niezbędne rzeczy jak i sprzęt. Stanowią one bezpieczną platformę dla przewożonych bagażów.

Sprzęt na dachu

Dopasowanie autoboxu do dachu jest bardzo proste i pozwala zaoszczędzić dużo miejsca. Bagażniki na dach dzielą się na dwie grupy: te, które mają sztywne konstrukcje oraz autoboxy „miękkie”.

Te drugie są wykonane z elastycznego, wodoodpornego materiału. Posiadają wiele zalet. Dzięki tego rodzaju konstrukcji są nie tylko lekkie, ale mogą być przechowywane w różnych miejscach. Ich „elastyczność” sprawia, że doskonale nadają się się do małych samochodów, gdzie przestrzeń na bagaże jest ograniczona.

Lekkie konstrukcje

Sztywne autoboxy zabierają znacznie więcej miejsca niż te z miękkich materiałów. Są wykonane z lekkich tworzyw: plastiku lub włókna szklanego. Ich sztywna konstrukcja w pełni chroni wszystkie przechowywane w nich rzeczy.

Co więcej, takie autoboxy posiadają odpowiednie zabezpieczenia w postaci elektrycznych zamków. Uchroni to sprzęt przed potencjalną kradzieżą.

Różne funkcjonalności

Sztywne bagażniki dachowe mają różne pojemności. Mogą być mniejsze do 280 litrów oraz prawie dwukrotnie większe. Wszystko zależy od tego, co chcemy w nich przewozić.

Posiadają różne udogodnienia. Bagażniki mogą być otwieranie obustronnie, a dzięki opływowemu i spłaszczonemu kształtowi nie wpływają na aerodynamikę auta. Ponadto są niezwykle proste w montażu. Wewnątrz autoboxu umieszczona jest także specjalna mata antypoślizgowa. Dzięki niej przechowywane rzeczy nie”ślizgają”się podczas jazdy.

Decydując się na kupno takiego bagażnika, trzeba przygotować się na wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Wysokiej jakości autoboxy niestety kosztują. Z drugiej strony porządny bagażnik samochodowy będzie służyć bezawaryjnie przez kilka lat. Tańsze wersje są wykonane z gorszej jakości materiałów i szybko mogą się popsuć. Wówczas będą to pieniądze wyrzucone w błoto. Dlatego lepiej dołożyć i kupić dobrej jakość autobox.

Szwedzka jakość

Liderem na rynku boxów dachowych jest szwedzka firma Thule. Producent oferuje wysokiej klasy bagażniki dachowe. Szeroka gama funkcjonalności i atrakcyjny design sprawiają, że są bardzo popularne na rynku.

Niezależnie od tego jak dobre są bagażniki dachowe, należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas przewożenia rzeczy samochodem. Dobrze także stosować się do zaleceń i wskazówek producenta, który określa zasady przewożenia sprzętu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że ani nam, ani sprzętowi nic się nie stanie.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz