Klimatyzacja w samochodzie – jak o nią dbać?

Niemal każdy polski kierowca docenia dziś zalety klimatyzacji w samochodzie, nie dziwi więc to, że mówimy o rozwiązaniu, które pojawia się w coraz większej liczbie aut. Choć jednak nie mamy problemu z wymienieniem korzyści, jakie niesie za sobą klimatyzacja, sytuacja komplikuje się wówczas, gdy pojawia się pytanie o to, jak o nią dbać.

Reklama

Okazuje się, że nasza wiedza na ten temat jest dość ograniczona, a do tego często bazujemy na informacjach, które nie zostały przez nikogo potwierdzone. Najwyższy czas, aby to zmienić.

Chcąc wydłużyć żywotność klimatyzacji w samochodzie w pierwszej kolejności powinniśmy uświadomić sobie, że to nie oszczędne, ale regularne jej użytkowanie jest gwarancją długiego okresu pracy tego rozwiązania. Ciągła praca klimatyzacji samochodowej przyczynia się do tego, że mgła olejowa może docierać do wszystkich jej części, a tym samym spada nie tylko ryzyko wystąpienia korozji, ale i tarcia niszczącego system od wewnątrz. Chcąc przedłużyć żywotność klimatyzacji warto mieć na uwadze i to, że nie powinna ona pracować w zbyt wysokich temperaturach. Nasz wpływ na klimat panujący w kraju i za granicą jest ograniczony, zawsze możemy jednak spróbować przewietrzyć samochód przed włączeniem klimatyzacji i obniżyć w ten sposób temperaturę panującą w pojeździe.

Wielu kierowców zapomina o tym, jak duże znaczenie dla żywotności klimatyzacji ma jej serwisowanie. Niestety, pojawianie się w specjalistycznym punkcie napraw dopiero w momencie, w którym praca klimatyzacji nas nie satysfakcjonuje, szyby parują, a z wentylatora wydobywa się uciążliwy zapach, często oznacza, że zdecydowaliśmy się na taki krok za późno. To właśnie regularne serwisowanie jest kluczem do sukcesu każdej klimatyzacji samochodowej, jeśli więc ma funkcjonować zgodnie z naszymi oczekiwaniami przynajmniej raz w roku powinniśmy dokonać jej przeglądu, a także zdecydować się na wymianę tych jej części, których praca budzi zastrzeżenie specjalistów. Jest to ważne nie tylko dlatego, że poważniejsze naprawy bywają bardzo kosztowne. Mówiąc o serwisowaniu klimatyzacji np. w Warszawie nie powinniśmy zapominać i o tym, że zwlekanie z tą czynnością może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, zwłaszcza, że w czasie upałów, wszyscy nagle sobie przypominają, że trzeba ją wyczyścić.

Klimatyzacja, o którą nie dba się we właściwy sposób, zazwyczaj nie spełnia pokładanych w niej nadziei. Na szczęście, troska o nią nie jest ani uciążliwa, ani czasochłonna.

Stopka autorska: serwisowanie klimatyzacji – http://profiklima.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz