7 pytań, które warto zadać w klinice chirurgii plastycznej

Chirurgia plastyczna to nie fizyka jądrowa. Mimo to klinikę warto wybierać z głową. Oto poradnik, dzięki któremu wiadomo będzie, jakie pytania stawiać jej przedstawicielom.

Reklama

Po pierwsze – doświadczenie

lekarzPytaniem, które powinno pojawić się jako pierwsze jest to dotyczące ilości wykonanych przez chirurga zabiegów. Dobry chirurg powinien mieć za sobą około stu przeprowadzonych operacji. Powinno być nawet więcej, ale chirurgia plastyczna jest w Polsce wciąż jeszcze niezbyt popularna, więc mogłoby być z tym ciężko. Przy okazji wyboru lekarza warto także pamiętać o tym, że lepszy doktor cham, ale sprawny, niż miły człowiek, który jednak zawodzi przy stole chirurgicznym.

Po drugie – zespół

Kto jeszcze będzie brał udział w operacji? Jakie ma kwalifikacje? Kto będzie zajmował się znieczuleniem i czy będzie to lekarz anestezjolog? Ważne, żeby uzyskać odpowiedź na te pytania. Liczy się również to, jak będzie ona brzmiała. Chirurgia plastyczna jest bowiem procedurą znacznie bardziej skomplikowaną niż wyrywanie zębów. W związku z tym powinno mieć znaczenie kto się za nią bierze.

Po trzecie – miejsce

Niektóre zabiegi wykonywane są w szpitalach, inne w klinikach lub lecznicach. Jeszcze inne to proste procedury, które wykonać można nawet w gabinecie. Od tego, jak skomplikowana jest procedura zależeć będzie więc wybór miejsca. Liczyć się będą także cechy osoby, która zabiegowi chce być poddana – jej wiek, waga, ogólny stan zdrowia. Warto dokładnie dowiedzieć się, gdzie zabieg będzie przeprowadzany, ponieważ chirurgia plastyczna to często dość skomplikowane procedury, które wymagają hospitalizacji.

Po czwarte – na jakie ryzyko naraża zabieg

Tak jak wszystkie procedury medyczne, także chirurgia plastyczna wiąże się z pewnym poziomem ryzyka. Jest ono różne dla różnych zabiegów. Przed podjęciem decyzji należy więc obowiązkowo upewnić się, jak jest w konkretnym przypadku. Czy występuje ryzyko wystąpienia poważnej choroby czy nawet śmierci? Warto także dopytać, czy posiadane choroby mogą wpływać negatywnie na wynik operacji. To bardzo ważne, żeby ustalić te, wydawałoby się, mało istotne szczegóły, jeszcze przed podjęciem decyzji o operacji.

Po piąte – zdjęcia innych pacjentów

Podobnie jak specjaliści z innych dziedzin, także kliniki zajmujące się chirurgią plastyczną powinny mieć „portfolio”. Warto zapytać o zdjęcia osób, które przechodziły podobny zabieg w przeszłości, np. powiększanie piersi. Na tej podstawie będzie można wyciągnąć (chociaż pobieżne) wnioski na temat efektywności pracy kliniki. Dobrze przy tym upewnić się, że pacjenci na zdjęciach rzeczywiście operowani byli przy użyciu tych samych technik i przez tego samego lekarza.

Po szóste – komplikacje

Każda procedura medyczna może przynieść komplikacje. Te mogą oznaczać zarówno pogorszenie stanu zdrowia jak i nieudany zabieg. Dobrze więc dowiedzieć się, jakie jest ryzyko ich wystąpienia i ewentualne konsekwencje.

Po siódme – referencje

Czy klinika może dostarczyć kilka referencji od zadowolonych klientów? Powinna! W końcu, kiedy wybierane są produkty w sklepie internetowym, nawet tak prozaiczne jak słuchawki czy mysz, recenzje są jednym z podstawowych źródeł wiedzy. Czemu nie skorzystać z nich przy tak skomplikowanej procedurze, jaką jest chirurgia plastyczna?

Stopka autorska: powiększanie piersi – http://www.art-med.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz