Geodeta – zawód przyszłości

Młodzi ludzie, którzy zastanawiają się nad zawodami z przyszłością, coraz poważniej myślą o pracy w charakterze geodety. Owszem, są świadomi tego, że jest to zawód, który wymaga sporej pracy i który jest w stanie przynieść duże zarobki jedynie najlepszym, są jednak gotowi na podjęcie wyzwania. Czy słusznie?

Geodeta, czyli kto?

Najbardziej klasyczna definicja mówi o tym, że geodetą jest osoba, która zajmuje się badaniem ziemi. Do jego obowiązków zależy nie tylko analiza jej wymiarów, ale i obszaru, geodeta musi przy tym wykonywać swoją pracę nawet wówczas, gdy ukształtowanie terenu i warunki atmosferyczne nie ułatwiają go.

Co ciekawe, z geodetami w dzisiejszym rozumieniu tego słowa mamy do czynienia dopiero od roku 1945, do zakończenia drugiej wojny światowej mieliśmy bowiem do czynienia z podziałem na geodetów i mierniczych, których obowiązki definiowano w odmienny sposób. Geodeta poświęcał się zatem teoretycznej nauce o ziemi, mierniczy zajmował się zaś praktycznym wykorzystaniem zdobywanej przez niego wiedzy. Dziś rozróżnienie to nie jest już stosowane, a prace geodezyjne przebiegają znacznie sprawniej.

Jak zostać geodetą?

O zawodzie geodety warto pomyśleć już w pierwszych miesiącach nauki w szkole ponadgimnazjalnej. Takie podejście wydaje się nieuniknione, o jedno miejsce na studiach na kierunku geodezja i kartografia ubiega się bowiem przynajmniej sześć osób, a to oznacza, że przepustką do studiowania może być przede wszystkim znakomicie napisany egzamin dojrzałości. Dostanie się na studia wcale nie oznacza zresztą końcowego sukcesu, ich absolwenci nie ukrywają bowiem, że nauka nie zawsze jest łatwa i przyjemna.

Pierwszy etap nauki trwa około 3,5 roku i kończy się obroną pracy inżynierskiej. Kolejny etap studiów trwa 2 lata, a geodeta, już jako magister inżynier, może zacząć pracę. W tym momencie jednak jego sytuacja zaczyna się komplikować, niezbędne okazują się bowiem uprawnienia zawodowe, te bowiem pozwalają na otworzenie własnej działalności gospodarczej, a tym samym również na znacznie większe zyski. Uzyskuje się je zdając egzamin przed Komisją Kwalifikacyjną ds. Uprawnień Zawodowych w Dziedzinie Geodezji i Kartografii.

Kariera geodety

Geodeci nie narzekają na brak pracy, czekają na nich bowiem już choćby urzędy państwowe. Każdy samorząd musi posiadać tego rodzaju wydział, a ponieważ pensje w administracji samorządowej wcale nie są wysokie, niemal każda osoba myśląca o karierze urzędniczej może liczyć na pozytywne rozpatrzenie swojego podania.

Wspomniane już niezbyt atrakcyjne warunki finansowe sprawiają jednak, że geodeci decydują się przede wszystkim na zakładanie własnych firm. I one cieszą się dużym powodzeniem wśród klientów, a zarobki specjalistów mogą oscylować nawet w granicach kilkunastu tysięcy złotych w ciągu miesiąca. Niestety, z własną firmą wiąże się również ogromna odpowiedzialność, tylko osoby najskuteczniejsze mogą więc pochwalić się tym, że długo utrzymują się na rynku.

Rozwiązaniem kompromisowym wydaje się szukanie zatrudnienia w firmach budowlanych. Konkurencja jest tu znacznie większa niż miało to miejsce w przypadku urzędów, wyższe są jednak także zarobki. Geodeci decydujący się na taki krok doceniają i to, że odpowiedzialnością za wykonywaną przez siebie pracę dzielą się ze współpracownikami.

Źródło: Geoprobud Bis

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 2.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz