Producenci i sprzedawcy wyrobów stalowych powinni szykować się na gorsze czasy. Mniejsze zapotrzebowanie na zbrojenia budowlane wynikające z ograniczenia inwestycji może uderzyć ich po kieszeni.
Do czego używane są zbrojenia budowlane? Do wszystkiego. Dlatego firmy, które ją produkują stają przed poważnymi wyzwaniami. Kulejący rynek budownictwa budowlanego i zapowiadane zakończenie prac przy budowie autostrad mogą przyczynić się do pogorszenia perspektyw branży. Mimo, że do tej pory szło jak po maśle.
Dziesięć (albo więcej) procent rocznie
Jeszcze pół roku temu wszystko szło jak po maśle. Produkcja odbijała się po wcześniejszych dołkach. Rósł popyt na stal. Zarówno tą wykorzystywaną na zbrojenia budowlane jak i w innych celach. Choć, oczywiście, do poziomu z doskonałego 2007 roku było ciągle daleko. W 2009 roku w ciągu roku wyprodukowano w Polsce 7,2 mln ton, rok później osiemset tysięcy więcej.
Było więc dobrze. Firmy notowały wzrost przychodów, tak, jak choćby jedno z konsorcjów dystrybucyjnych, które w 2011 roku zanotowało sprzedaż wyższą o 8,5 proc. licząc rok do roku. Przy czym zbrojenia budowlane wyskoczyły w górę o 56 proc.!
Miliony ton stali
Wszystko ze względu na duże inwestycje publiczne. Po pierwsze, w 2011 roku trwał w najlepsze wyścig z czasem przy budowie autostrad i innych dróg. Rosły nakłady, a więc zapotrzebowanie na produkty przemysłu stalowego.
W 2011 roku zużycie stali zbrojeniowej w Polsce sięgnęło 1,2 mln ton. O około 15 proc. więcej niż w roku 2010. Takie dane przedstawia przynajmniej Polska Unia Dystrybutorów Stali.
Stal zbrojeniowa jako podstawa konstruowanych budowli sprzedawała się tym lepiej, że oprócz szlaków komunikacyjnych budowano także nieruchomości mieszkalne. W ten sposób cała branża notowała spore zyski. Zyski, które już wkrótce mogą się skończyć.
Kryzys kończy bonanzę
Wszystko przez światowy kryzys. Po pierwsze, dlatego, że podminował polski sektor bankowy. Po drugie, ze względu na większą ostrożność rządu, który ogranicza inwestycje infrastrukturalne zaciskając pasa.
Akcja kredytowa ma znaczenie przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego. To stosunkowo ważny sektor jeżeli chodzi o zbrojenia budowlane. Problem w tym, że banki ograniczają liczbę udzielanych pożyczek. Dzieje się tak z kilku powodów.
Mniej kredytów, mniej wydatków rządowych
Raz, ze względu na działania samych banków, które wiedzą, że będą potrzebowały więcej kapitałów własnych, a więc potrzebują zgromadzić więcej kapitału. Dwa, ponieważ KNF wydaje kolejne rekomendacje zaostrzające regulacje i utrudniające dostęp do kredytu. Trzy, bo ludzie są w niepewnych czasach mniej chętni do brania kredytów hipotecznych.
Ograniczenia inwestycji rządowych wynikają z kolei z faktu, że rynki finansowe domagają się ograniczenia deficytu budżetowego. W związku z tym po zakończeniu bieżącego programu budowy autostrad kolejne zostaną odsunięte w czasie. Mniej pieniędzy, mniej inwestycji i mniej zamówień na zbrojenia budowlane.
Źródło: hurtownia EuroMixStal – zbrojenia budowlane
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!