Wybór poszycia dachowego

Dach jest bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów domu. Jakość jego wykonania znacząco wpływa na komfort termiczny w budynku. Obecnie dostępnych jest wiele materiałów, które można z powodzeniem wykorzystać do tego celu. Różnią się one zdecydowanie w cenie. Najtańsza blacha trapezowa może być kilkukrotnie tańsza niż najdroższa w tej grupie dachówka ceramiczna.

Wybór odpowiednich materiałów

Wszystko zależy oczywiście od przeznaczenia budynku. Domy jednorodzinne można pokryć wieloma materiałami. Ze względu na wiele zalet bardzo popularne jest używanie różnego rodzaju blach. Są one dostępne w wielu wzorach i kolorach. Każdy może, więc znaleźć odpowiedni produkt. Będą się one różniły ceną w zależności od producenta. Różnice te nie powinny być jednak zbyt duże.
Jeżeli chodzi po krycie dużych obiektów takich jak magazyny, hale czy warsztaty wybór może paść tylko na blachę trapezową. Cechują się ona dużą grubością, a więc jest także odporna np. na opady gradu. Również cały proces montażu jest bardzo łatwy i przebiega sprawnie.

Na co zwracać uwagę

Bez wątpienia powinniśmy szczególnie przyjrzeć się właściwością chemicznym i wytrzymałościowych danych produktów. Materiały takie jak blacha różnią się grubością. Ten parametr powinien, więc zostać odpowiednio dobrany. Grubsze blachy są bardziej wytrzymałe jednak także cięższe. Ma to znaczenie gdyż przy wyborze zbyt grubego materiału może dojść do uszkodzenia więźby dachowej. Wybór ten powinien, więc być odpowiednio przemyślany.
Kolejną ważną rzeczą jest jakość wykonania produktu. Blachy są cynkowane, co gwarantuje im dość długą żywotność. Jednak warto wybrać materiał, który ma dobre opinie użytkowników. W ten sposób ograniczymy sobie niepotrzebne późniejsze wydatki na naprawy.

Zalety i wady

Poszycia tego typu mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Blacha trapezowa jest bardzo tania, łatwa w montażu oraz wytrzymała. Z kolei blachodachówka cechują się ładniejszym wyglądem zwłaszcza na tradycyjnych dwuspadowych dachach.
Do wad można zaliczyć stosunkowo duży hałas przy opadach atmosferycznych. Duży wpływ na to ma jednak również odpowiednia izolacja. Przy zastosowaniu odpowiednich materiałów niedogodność ta nie daje się zbyt mocno we znaki.

Proces pokrywania dachu

Najważniejszą kwestią jest czy zamierzamy przeprowadzać cały proces sami czy zatrudnimy wykwalifikowanych pracowników. Jeżeli zatrudnimy firmę nasza rola kończy się na wyborze koloru blachy.
Jeżeli pracę zamierzamy wykonać samodzielnie najważniejsze jest prawidłowe zmierzenie wymiarów dachu. Pozwoli nam to dobrać odpowiednią ilość potrzebnych materiałów. Sam montaż nie powinien stanowić większego problemu. Najłatwiejsza w montażu jest oczywiście blacha trapezowa jednak wybór innego materiału także nie powinien stanowić przeszkody nie do przejścia. Problematyczne mogą okazać się wykończenia. Powinniśmy, więc dysponować odpowiednimi narzędziami.
Ta opcja jest oczywiście przeznaczona tylko dla osób, które miały okazję pracować pod okiem kogoś doświadczonego. Jeżeli nie mamy o tym żadnego pojęcia zdecydowanie warto zatrudnić profesjonalną firmę.

Tekst powstał we współpracy z Budmax-Metal

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz