Obróbki na pokryciach dachowych

Odpowiednie zabezpieczenie wyjątkowo narażonych na uszkodzenia obszarów dachu, może znaczenie przedłużyć jego żywotność. Szczególnie ważne jest to w przypadku krawędzi oraz załamań połaci. Narażone są także elementy wystające poza dach, m.in. kominy, wywietrzniki, okna dachowe czy włazy. Dlatego ważne jest dokładne uszczelnienie dachu oraz wyeliminowanie ryzyka przecieku.

Obróbki dokonywane na dachu

Poprawnie wykonane obróbki blacharskie mogą doskonale odprowadzać wodę z dachu, także w miejscach takich jak styki, połączenia oraz załamania, które graniczą z pokryciem. Ilość obróbek oraz koszty z nimi związane wzrastają wraz ze skomplikowaniem dachu. Szerokość obróbki zwiększa się także w przypadku wyjątkowo małego spadku dachu. W takich dachach odpływ wody jest wyjątkowo powolny, więc jedynie wyjątkowo szeroka obróbka jest w stanie zapewnić brak wilgoci pod pokryciem.

Rodzaj pokrycia dachowego musi być kompatybilny z materiałami użytymi do obróbki, także pod względem zbliżonej trwałości. Pokrycia ceramiczne są bardzo długotrwałe i mogą znosić upływ czas nawet przez 100 lat. Dlatego wykonywane dla nich obróbki blacharskie z blachy cynkowej, tytanowej lub miedzianej powinny również wytrzymać całe dziesięciolecia. Faktura oraz kolorystyka materiałów użytych do obróbki, również powinna być jak najlepiej dobrana do wyglądu pokrycia dachowego.

System pokrycia dachowego może składać się wyłączenie z gotowych elementów, jednak nie tylko dachówek. Wśród dostępnych obróbek blacharskich w gotowej formie, najpopularniejsze to uprzednio uformowane dachówki oraz wykonane z tworzyw sztucznych specjalne taśmy. Wykorzystuje się także wyprodukowane specjalnie dla pokryć ceramicznych zabezpieczające folie dachowe. Dostępne są także dodatkowe akcesoria przeciwśniegowe oraz kominiarskie dla profesjonalistów.

Elementy mogące wymagać obróbki

Zagłębienia widoczne na linii styku pomiędzy dwoma przylegającymi połaciami dachowymi bardzo często zbierają nadmiar wody spływającej z dachu. Obróbki blacharskie realizowane na tych koszach wykonuje się przy pomocy rynien koszowych, dzięki czemu woda przedostaje się bezpośrednio do rur spustowych oraz wszystkich rynien obecnych w architekturze konkretnego budynku.

Również one mogą wymagać specjalnej obróbki, którą wykonuje się używając specjalnie uformowanej blachy z ukształtowaną krawędzią dolną, zwłaszcza na pasach pod-rynnowych i nadrynnowych. Dzięki temu woda spływa nie zalewając przy tym ściany. Przed spływaniem wody zabezpieczają także obróbki wyprofilowane w miejscach łączących dach ze ścianą lub lukarną, czyli np. na obszarze murów, które nie posiadają żadnej osłony, choćby w postaci okapu dachowego.

Obróbkę zwaną wiatrownicą stosuje się do wykończenia szczytu dachu, natomiast w przypadku okien połaci lub włazów wykorzystać można do obróbki różne materiały z innych elementów. Szczelina między pokryciem dachu a ścianą komina w wyniku obrywki zakrywana jest przez specjalny blaszany kołnierz, dzięki któremu wykonuje się obróbkę komina.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz