Właściwości lukrecji

Lukrecja znana jest od wieków, stosowano ją przede wszystkim do zwalczania infekcji dróg oddechowych. Anyżkowy smak udrażniał nos i łagodził ból gardła. Badania naukowe nad właściwościami lukrecji pozwoliły na znacznie szersze jej zastosowanie.

Reklama

Co kryje w sobie lukrecja

Właściwości lecznicze ma tylko jej korzeń i rozłogi. Po wysuszeniu jest żółty i niezwykle słodki (50 razy bardziej od cukru). Jednak o jego właściwościach decyduje przede wszystkim ok. 50% substancji aktywnych, w skład których wchodzą kwas glicyryzynowy, glicyretowy, flawonoidy, izoflawony, polisacharydy, fitosterole, pektyny, minerały i aminokwasy. To one decydują o szerokim zastosowaniu lukrecji.

Lecznicze właściwości lukrecji

Korzeń lukrecji stosowany jest przede wszystkim w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Łagodzi kaszel (zwłaszcza suchy), obniża gorączkę, zwalcza przeziębienie, stany grypowe.Właściwości odbudowy śluzówki wykorzystywane są w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy, lukrecja działa ochronnie także na wątrobę zwalczając jej stany zapalne wywołane wirusami. Antywirusowe właściwości korzenia lukrecji pozwalają także skutecznie walczyć z bardzo uciążliwym wirusem opryszczki.

Bardzo silne działanie lukrecja wykazuje w zwalczaniu próchnicy zębów. Dodawana jest do past, ale w celach profilaktycznych także do słodyczy przeznaczonych dla dzieci. Ich stosowanie zmniejsza kilkakrotnie ilość zachorowań. Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania dowiodły, że ekstrakt z lukrecji odgrywa ważną rolę w profilaktyce czerniaka (groźna odmiana raka skóry) i wspomaga jego leczenie.

Zastosowanie lukrecji w kosmetyce

Przemysł kosmetyczny wykorzystuje przede wszystkim właściwości lukrecji w zatrzymywaniu wody w skórze. Z tego względu korzeń lukrecji stał się bazą dla kosmetyków przeznaczonych dla cery suchej. Dzięki temu skóra jest stale nawilżana i ma zapewnioną odpowiednią wilgotność oraz substancje odżywcze. Nie łuszczy się i nie ulega pęknięciom. Kosmetyki z lukrecją mają zastosowanie także w pielęgnacji cery naczynkowej, ponieważ zmniejszają zaczerwienienia.

Produkt kupisz tutaj: Sklep.kenayag.com.pl – ekstrakt z lukrecji

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz