Kostka kostce nie równa. Kształt, kolor, rozmiar – wszystko wpływa na wygląd nawierzchni. Ponieważ kostka brukowa należy do najczęściej wykorzystywanych materiałów służących do utwardzania powierzchni, warto zastanowić się nad tym, czym różni się jedna od drugiej.
Dla kogoś, kto spaceruje ulicami polskich miast i wsi kostka brukowa może przyjmować w zasadzie jeden kształt – prostej kostki z delikatnymi łukami z obu stron. Zwykle w kolorze fioletowym lub bordowym. Tyle, że w rzeczywistości bruk jest znacznie bardziej zróżnicowany. To przecież materiał używany od wieków, w czasach kiedy nikt nie myślał o jego przemysłowej produkcji.
Właśnie nawiązani[em do historycznych korzeni jest kostka brukowa imitująca starą nawierzchnię, którą spotkać można pod asfaltem w wielu jeszcze miejscach. Taki bruk przyjmuje kształt klina. Jego największą zaletą jest prostota. Można to szybko i sprawnie układać w okręgi, wachlarze, łuki czy rybie łuski. Starsi zapewne pamiętają, że tak właśnie wyglądały ulice przed ekspansją asfaltu i betonu.
Inną opcją może być kostka brukowa o kształtach nieregularnych. Takie geometryczne wzory wykorzystywane są choćby w ogrodnictwie. Dobrze dopasowują się do roślinności. Znakomicie sprawdzają się też w architekturze nowoczesnej, w pobliżu zaprojektowanych z fantazją i zamysłem budynków.
Oprócz tego typu kostki warto wspomnieć o bruku ekologicznym. Te z kolei charakteryzują się dużą przepuszczalnością, co pozwala wodzie przesiąkać do gleby. Jeśli tego rodzaju kostka brukowa znajdzie zastosowanie w ogrodzie, można być pewnym zachowania właściwej równowagi w środowisku oraz utrzymaniu odpowiedniego poziomu wód gruntowych.
Niezależnie od tego, jaki kształt będzie miała kostka brukowa, jej wielkość może być różna. W sprzedaży dominują kostki o wymiarach od 6 do 8 cm, jednak spotyka się także przykłady bruku większego i mniejszego. Tyle grubość. Wielkość kostki to jednak także jej powierzchnia. Tu widać wyraźny trend idący w stronę coraz większej swobody. Technologia stosowana do produkcji kostki pozwala na stworzenie powierzchni przypominających choćby polny kamień. Powierzchnia jest wówczas nie tylko duża, ale i szorstka.
Warto także zwrócić uwagę na kolor kostki. Dzisiejsza technologia pozwala na uzyskanie całej palety barw. Kostka brukowa może więc przybierać kolor szary czy grafitowy, może też być czerwona lub brązowa, a także żółta, biała, zielona i niebieska. Taka gama kolorystyczna umożliwia twórcze jej wykorzystanie zarówno w ogrodach jak i na placach czy ulicach. Z drugiej jednak strony jest pokusą do zrobienia zbyt dużego kroku w kicz. Dlatego warto uważać na kolorystykę i nie przesadzać z jej zróżnicowaniem.
Szeroki wybór kształtów i kolorów kostek sprawia, że materiał ten staje się coraz popularniejszy. Jednak nie należy zapominać o tym, że w wielu miejscach lepiej sprawdzają się inne materiały. Prowadzenie samochodu po nawierzchni wykonanej z kostki nie jest zbyt komfortowe, trzeba też pamiętać, że kostka jest mniej wytrzymała na nacisk niż asfalt czy beton, a więc wymagać będzie większych nakładów na utrzymanie.
Stopka autorska: vegabrukarstwo.pl – kostka brukowa
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!