Zagospodarowanie deszczówki – czy to się opłaca?

deszczówkaWszyscy właściciele domów jednorodzinnych i działek muszą uporać się z problemem deszczówki. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest odprowadzanie jej do kanalizacji – deszczowej lub ogólnospławnej. Zgodnie z Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z 2001 roku za taką możliwość musimy zapłacić. Jeśli jednak zależy nam na oszczędnościach, warto rozważyć możliwości zagospodarowania wody deszczowej – korzyści z wykorzystywania deszczówki mogą nas pozytywnie zaskoczyć.

Gdy zdecydujemy się na zagospodarowanie wód opadowych, możemy zrezygnować z opłat za odprowadzanie deszczówki do kanalizacji. Wodę zebraną z dachu możemy np. odprowadzać dzięki specjalnym instalacjom rozsączającym do gruntu na naszej działce. Jest to też działanie proekologiczne, ponieważ umożliwia zachowanie naturalnego obiegu wody – trafia ona z powrotem do gleby i może być wykorzystywana przez rośliny.

Reklama

Znacznie większe korzyści daje nam wykorzystanie deszczówki w celach przemysłowych. Zgromadzona i przefiltrowana woda doskonale nada się do podlewania ogrodowych roślin – jest ona znacznie zdrowsza niż woda pitna, której zazwyczaj używamy do tego celu. Często używa się deszczówki do prania – jest to woda miękka, więc nie osłabia tkanin. Dobrym pomysłem jest skierowanie wód opadowych do systemów sanitarnych oraz wykorzystywania jej do sprzątania. Odpowiednie zagospodarowanie deszczówki może przyczynić się do zmniejszenia zużycia wody pitnej nawet o 50%, co z pewnością pomoże nam sporo zaoszczędzić.

Stopka autorska: zagospodarowanie wód opadowych – http://eko-instal.eu

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz