Kreatywne zabawy dla dzieci

Kreatywność dziecka jest wielopłaszczyznowa. Rodzice mają więc okazje wspierać dziecko w rozwijaniu jego potencjału w kilku obszarach osobowości. Myśląc o kreatywności, często od razu przychodzą nam na myśl skojarzenia z dziedzin artystycznych, najczęściej wizualnych. Tymczasem kreatywność to dużo szersza tematyka.  To bardziej sposób spojrzenia na życie, ciekawość świata. Kreatywność można rozwijać u dzieci np. przez dobieranie odpowiednich form spędzania czasu wolnego.

Reklama

kreatywne zabawy dla dzieciCiekawą propozycją są np. łamigłówki lingwistyczne. Zabawy językowe mogą odbywać Cię w różnych sytuacjach, nie tylko w czasie przeznaczonym na zabawę. Nieskomplikowane rymowanki świetnie rozwijają dziecięcą kreatywność, tak samo jak klaskanie w takt wybijanego rytmu, tupanie i inne czynności manualne idące w parze ze słowami śpiewanymi lub wymawianymi na głos. Słowna gimnastyka wpływa nie tylko na umiejętności lingwistyczne i muzykalność, ale też rozwija w dziecku refleks oraz poczucie humoru.

Obecnie ciężko jest wychowywać dzieci w separacji od urządzeń elektronicznych. Kiedy więc dziecko zaznajomi się z obsługą komputera należy zadbać o to aby używało go do celów sprzyjających jego rozwojowi. W sieci odnajdziemy mnóstwo wartościowych serwisów rozwijających kreatywność dziecka. Są to na przykład kolorowanki, które w wersji elektronicznej są gotowe do natychmiastowego druku i kolorowania. Taka zabawa łączy przyjemne z pożytecznym.  Dziecko rozwija zdolności manualne i kreatywność jednocześnie przyjemnie spędzając czas.

Przydatne w harmonijnym rozwoju dzieci są też dostępne w internecie gry logiczne i naukowe. Czas spędzony przy takiej formie zabawy przed komputerem z pewnością nie należy uznawać za zmarnowany.

Kolejną ciekawą grupa zabaw wzmagającą kreatywność są zabawy rozwijające twórcze myślenie. Klasycznym przykładem jest tu zabawa polegająca na wymyślaniu słów według z góry założonych kryteriów. Dzieci podają przykłady obiektów – np. czerwonych (jarzębina, cegła itp.). Następnie stopniowo zwiększana jest liczba kryteriów: wymień rzeczy lub obiekty czerwone, miękkie i małe. Im więcej kryteriów tym rozgrywka staje się trudniejsza.

Zabawą dla dzieci podzielonych w grupach jest zgadywanka polegająca na przedstawieniu krótkiej sytuacji na podany przez prowadzącego temat np. zakupy w warzywniaku, wizyta na poczcie, mecz piłkarski itp. Grupy przebywają w separacji i nie mają kontaktu do momentu występu. Dla uatrakcyjnienia zabawy dzieci mogą skorzystać z rekwizytów. Jedna grupa odgrywa scenkę, a pozostałe zgadują miejsce akcji lub sens historii.

Zabaw rozwijających kreatywność jest oczywiście bardzo dużo i wiele można też wymyślić samemu. W końcu wystarczy do tego nieco… kreatywności. Istotne jest jednak by zabawa była zabawą, a dziecko miło spędzało czas. W ten sposób połączymy przyjemne z pożytecznym.

Stopka autorska: e-kolorowanki.eu – kolorowanki

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz