Praca dla pielęgniarki – Niemcy czy Polska?

Ten artykuł nie powtórzy najczęściej podawanych informacji, które możesz przeczytać w innych tekstach. Tu dowiesz się rzeczy, których nie mówi się w pierwszej kolejności.

Reklama

Po pierwsze: praca pielęgniarki w różnych krajach wygląda całkiem inaczej.

pielęgniarkaJak wygląda praca pielęgniarki w Polsce, wie z grubsza każdy, kto był w szpitalu, czy to jako pacjent, czy jako osoba odbywająca wizytę. W Niemczech natomiast pielęgniarki mają obowiązki łączące polskie zawody pielęgniarki i salowej – poza pomocą medyczną pełnią też funkcje opiekunek, a i nie do wykonywania wszystkich procedur medycznych mają pozwolenie. Nie każda pielęgniarka może na przykład założyć wenflon, pobrać krew. Wiele zależy od uprawnień, które posiada. Polska pielęgniarka, by móc wykonywać zawód za granicą, na przykład w Niemczech, zazwyczaj musi nostryfikować dyplom. Ta procedura umożliwia uznane za ważny dokument potwierdzający ukończenie danego stopnia wykształcenia i uprawniająca do wykonywania zawodu w Polsce, tak, by był też prawnie uznany w Niemczech.

Po drugie: pielęgniarka za granicą zarabia znacznie więcej niż w Polsce.

Ta kwestia nie ulega wątpliwości. Ten i inny zawód pod względem finansowym lepiej uprawiać poza granicą Polski. Ile to znaczy „więcej”? W przeliczeniu na polskie złote pielęgniarka w Niemczech może zarabiać nawet kilka razy więcej. Oczywiście wszystko zależy od Twoich kompetencji i uprawnień, które zdobędziesz. Poza nostryfikowaniem dyplomu wiele zależy też od Twojej znajomości języka. Jeśli nie będzie wystarczająco wysoka, raczej nie osiągniesz pełnych uprawnień i będziesz pracować jako pomoc medyczna lub w charakterze opiekunki.

Po trzecie: proces przygotowania do wyjazdu trwa dość długo.

Często zanim uda się w końcu dopełnić formalności, nostryfikować dyplom, ukończyć kurs językowy i/lub potwierdzić znajomość języka na konkretnym poziomie i tak dalej, mija kilka miesięcy, nawet około roku.

Po czwarte: polska kadra medyczna jest w Niemczech ceniona i potrzebna.

Nie tylko dlatego, że uznaje się wykształcenie medyczne zdobyte w Polsce za cenne i rzetelne, ale także dlatego, że w samych Niemczech zaczęło już brakować odpowiednio wykwalifikowanej kadry i jej ilość spada gwałtownie. To, co dla Polaków jest szansą na lepsze zarobki, dla Niemiec stanowi konieczność.

Po piąte: praca pielęgniarki w Niemczech niekoniecznie oznacza pracę w szpitalu.

Firmy pośrednictwa pracy podpisują umowy z różnymi placówkami o charakterze medycznym. Poza szpitalami i klinikami są to również domy opieki i hospicja. Społeczeństwo niemieckie szybko się starzeje i znaczna część poszukiwanej kadry medycznej potrzebna jest do opieki nad osobami starszymi i pacjentami w podeszłym wieku.

Po szóste: potrzebujesz doświadczenia.

Wiele agencji pośrednictwa pracy zastrzega wymóg, jakim jest pewna liczba miesięcy lub lat doświadczenia zdobytego w Polsce. Często są to na przykład dwa lata pracy odbytej w polskiej placówce. Osobie bez doświadczenia w pracy i bez odbytego stażu ciężko będzie znaleźć zatrudnienie.

Po siódme: bez firmy nie wyjedziesz.

Wyjazd na własną rękę niesie ze sobą duże ryzyko zawodu. Agencja pośrednictwa pracy oferuje legalne zatrudnienie, podpisuje umowy współpracy z niemieckimi placówkami medycznymi, oferuje niezbędną pomoc finansową, często umożliwia dostęp do kursów podnoszących znajomość języka. Próbując znaleźć pracę samodzielnie ryzykujesz zatrudnienie nielegalne lub nie uda Ci się znaleźć żadnego.

Po ósme: język jest barierą.

Większą niż myślisz. Jeśli nie jest na wysokim poziomie, nie będziesz mogła pracować w szpitalu. Możesz dostać wtedy mniej odpowiedzialną pracę, w której znajomość języka nie będzie tak niezbędna, na przykład w charakterze pomocy medycznej lub opiekunki starszych pacjentów. Nawet wtedy jednak musisz znać język na dobrym poziomie. Minimum jest poziom B2. Jeśli masz możliwość, oczywiście zacznij szlifować język jeszcze w Polsce.

Po dziewiąte: nie jesteś sama.

To zarówno dobra, jak i zła strona całej sprawy. Coraz więcej Polek wyjeżdża, by praktykować zawód opiekunki lub pielęgniarki za granicą. Ma to związek z tym, jak ciężko o pracę w Polsce i jak niskie w porównaniu z zagranicznymi krajami są tu zarobki. Niestety, mimo tego nie zapowiada się na szybką zmianę sytuacji w Polsce.

Wszystkich zainteresowanych tematem pracy za granicą lub praktykujących zawód za granicą już teraz, zapraszamy do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach.

________________________________________________________________________________

Stopka autorska: medikwork.pl – Praca dla pielęgniarki (Niemcy)

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz