Kwasy tłuszczowe Omega 3 – jak wpływają na zdrowie?

Dzisiaj bardzo trudno jest w sposób naturalny zadbać o zdrowie całego organizmu. Trzeba się wspomagać różnego rodzaju suplementami diety, by zachować równowagę. Bardzo dużo osób połyka dziennie po kilkanaście tabletek, nie wiedząc, że istnieje środek zastępujący te wszystkie tabletki. Tym unikalnym lekarstwem są kwasy tłuszczowe Omega 3.

Reklama

rybyOczywiście nie gwarantują całkowitej ochrony przed zagrożeniami z zewnątrz. Aczkolwiek przy dobrej diecie mogą być gwarancją zdrowia i długowieczności. Ich skuteczność oraz działanie szczegółowo przedstawiamy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do tej, miejmy nadzieję – ciekawej lektury.

Tłuszcze w naszym organizmie

Podobnie jak w przypadku białek i węglowodanów musi zabrać o prawidłowy bilans tłuszczów w organiźmie. Przyjmuje się, że dieta przeciętnego człowieka powinna mieć około 15 procentową zawartość tłuszczów. Trzeba jednak pamiętać, by te tłuszcze były tłuszczami dobrymi.

W mediach pojawia sie mnóstwo informacji na temat „dobrych” i „złych” tłuszczów. Zachodzą uzasadnione podejrzenia, że to dzieło lobbystów. Ilekroć słyszymy o tym jakie masło jest złe, a tłuszcze roślinne dobre to ciężko nam powstrzymać się od śmiechu. To wydaje się być bajką i wymysłem ludzi zajmujących się promocją olejów roślinnych. Wszak masło nie jest żadnym zagrożeniem dla życia, a już na pewno spożywanie w zdrowych ilościach.

Bardzo dużo osób, które układa indywidualne diety chce całkowicie wykluczyć udział tłuszczu. To często popełniany błąd, który przy odchudzaniu może w dłuższym okresie jedynie zaszkodzić. Dietetycy ustalili tabele, gdzie są zalecane dawki spożycia tłuszczów i wypadałoby się do tego stosować. Często swoją wiedzę opieramy o medialne kłamstwa, gdzie wszyscy trąbią na około jakie to tłuszcze są złe. Jakby nie patrzeć są potrzebne do poprawnego funkcjonowania organizmu.

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe

Dostarczenie do organizmu niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych jest konieczne. Takimi kwasami tłuszczowymi są Omega 3. Inne tłuszcze są syntezowane w organiźmie, dlatego też nie ma konieczności ich dostarczanie. W skład NNKT (skrót bardzo często pojawiający się w książkach na temat żywienia) wchodzą przede wszystkim kwasy dekozaheksaenowe, eikozapentaenowe oraz a-linolenowe.

Działanie i niezbędne proporcje pomiędzy kwasami Omega 3 i Omega 6

Numery przy nazwie kwasów biorą się od ostatniego wiązania podwójnego atomu węgla znajdującego się przy trzecim lub szóstym od końca atomie węgla. Proporcje pomiędzy tymi kwasami są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Omega 6 to kwasy tłuszczowe, które wykazują wiele negatywnych działań w naszym organiźmie. Aby je zatrzymać należy stale suplementować kwasy Omega 3.

Poprzez konkurencje o enzymy zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia stanów zapalnych, działają przeciwalergicznie zmniejszają ryzyko krzepnięcia krwi. Ponadto kwasy Omega 3 pozwalają na lepszy przepływ krwi oraz dotlenienie narządów wewnętrzych. Ich działanie jest tak szerokie, że dotyczy także poprawy pracy mózgu, układu odpornościowego oraz pracy serca. Można by tak wyliczać jeszcze bardzo, bardzo długo, ale nie w tym rzecz. Ważne by pojąć jakie znaczenie mają kwasy Omega 3 dla naszego organizmu.

Jesteśmy w stanie zrozumieć, że dla wielu z państwa to brzmi jak reklama. Wystarczy jednak zajrzeć do encyklopedi by przekonać się, iż nie są to informacje wyssane z palca. Jeśli do tej pory nie wiedzieli państwo o znaczeniu tych kwasów dla organizmu to warto wprowadzić korekty w diecie.

Dostępność i zapotrzebowanie na kwasy Omega 3

Tabletki bogatymi w kwasy Omega 3 dostaniemy zarówno w drogeriach internetowych, jak i aptekach stacjonarnych. Są to środki dostępne oczywiście bez recepty, ale oczywiście występują przeciwwskazania dla stosowania tego leku. Przede wszystkim jego konsumpcja powinna być skonsultowana z lekarzem lub farmaceutą. Po drugie nigdy nie powinno przekraczać się zalecanej dawki, gdyż może okazać się to niebezpieczne dla organizmu.

Występowanie kwasów Omega 3 jest szczególnie duże w rybach i skorupiakach morskich. Ponadto w produktach spożywczych bazujących na wyżej wymienionych stworzeniach morskich (np. Olej z łososia). Kwasy tłuszczowe Omega 3 występują również w produktach roślinnych (np olej rzepakowy), aczkolwiek w tym przypadku występuje negatywny stosunek kwasów Omega 3 do kwasów Omega 6. Oznacza to, że w takich produktach jest więcej kwasów o negatywnym działaniu. Należy unikać takich tłuszczów. To też obala mit „o zdrowych tłuszczach roślinnych”.

Zdrowy organizm to silny organizm

Podsumowaniem dzisiejszego artykułu mogą być powyższe słowa stanowiące tytuł akapitu. Jeśli jesteśmy zdrowi to jesteśmy silni i nie dokuczają nam żadne dolegliwości. Dlatego też Omega 3 to tabletki, które mogą być traktowane jako tabletki zapobiegające, ale także jako tabletki leczące. Ostatnimi czasy bardzo dużo mówi się o wykorzystaniu kwasów Omega 3 przy odchudzaniu. Ich pozytywny wpływ na układ trawienny zwiększa efektywność zrzucania kilogramów.

Stopka autorska: przy odchudzaniu – http://supresantyapetytu.info.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.7/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz