La province de la Provence

Francja jest jednym z największych światowych eksporterów wina. To właśnie tam, w słynnej prowincji Champagne, narodził się słynny szampan. Prawdziwy szampan pochodzi wyłącznie z tego regionu, a wszystko, co pijemy w sylwestrowa noc to wyłącznie wina musujące.

Francji zawdzięczamy nie tylko wspaniałe trunki, ale również pyszna kuchnię pełną aromatycznych przypraw. To właśnie Francuzi uchodzą za największych smakoszy potrafiących przekazywać swój zapał i miłość do przyrządzania potraw. Nie można także zapominać o uroczych widokach, które spotyka się w tym pięknym kraju. To właśnie jego malownicze tereny, wzgórza okraszone kwiatami i niecodzienna roślinność była i jest inspiracją dla malarzy, poetów, pisarzy, a nawet reżyserów.

Szczególnie piękne są tereny Prowansji, południowowschodniej prowincji Francji. Ta rozległa kraina skrywa wiele tajemnic i słynie z rozległych pól lawendowych. Lawenda wykorzystywana jest szeroko w przemyśle kosmetycznym, dlatego główne dochody, jakie czerpią mieszkańcy tego regionu, opierają się właśnie na uprawie tej rośliny. Prowansja ma także wpływ na modę i styl, zwłaszcza w dziedzinie architektury wnętrz. Powracają zwiewne zasłonki, drewniane stoły, białe meble, romantyczne, rzeźbione ramy, a nawet koronkowe firanki w oknach. Styl prowansalski charakteryzuje się lekkością, czystością koloru, jasnymi barwami i nadaje się świetnie do małych pomieszczeń. Biel nie przeciąża wnętrza i optycznie je powiększa, przez co możemy stosować ją w naszych niewielkich mieszkaniach. Stylem prowansalskim zainteresowali się również projektanci mody, którzy tworzą zwiewne sukienki pełne falbanek i koronek. Romantyczne dodatki do ubrań, a także delikatne, dziewczęce torebki. Jeszcze nie tak dawno inspirowanie się tradycją regionalną było uważane za plebejskie i jak ognia unikano wszelkich nawiązań do wiejskiego stylu. Obecnie tradycyjne wzory i kolory przeżywają swój renesans i spotkać można w każdej galerii internetowej, czy sklepie specjalizującym się również w drobiazgach typu vintage.

Stopka autorska: francuskaweranda.com – Styl prowansalski

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz