Łaźnie parowe i ich zalety

Łaźnia parowa, to świetne miejsce na relaks, nie tylko po ciężkim dniu pracy. Regularne wizyty w tym miejscu mają zbawienny wpływ na nasz organizm. Często jednak mylimy łaźnie parową z sauną parową. Są różne miejsca, gdzie panują odmienne warunki. Dlatego na początek chciałbym przybliżyć, czym jest łaźnia parowa.

Reklama

łaźnia parowaW tradycyjnej łaźni parowej mamy do czynienia z nieco niższą temperaturą niż w przypadku sauny. Zwykle panuje tam około 45-50 stopni Celsjusza. Niższa temperatura rekompensowana jest poprze bardzo wysoki poziom wilgotności w pomieszczeniu. Sięga on bowiem aż 100%, co w zwykłej saunie jest niespotykane. Dlatego łaźnie parowe poleca się osobom, które nie czują się komfortowo w zbyt wysokiej temperaturze, a jednocześnie pragną oczyszczać swój organizm w sposób podobny.

Skoro już wiadomo, czym jest łaźnia parowa, to warto porozmawiać o korzyściach jakie niesie za sobą regularne korzystanie. Najczęściej mówi się o właściwościach rozluźniających. Spięte mięśnie to zła oznaka. Warto wtedy wybrać się do łaźni na kilkudziesięciu minutową sesję, by pozbyć się napięć i zesztywnień, które mogą być powodem nieprzyjemnego bólu. Ponadto, cykliczne wizyty spowodują, że nasze ciało całkowicie pozbędzie się toksyn, które codziennie dostarczamy do naszego organizmu poprzez jedzenie, picie a nawet oddychanie. Po kilku wizytach poczujemy się zdecydowanie lepiej, gdyż nasz organizm nie będzie obciążony trującymi substancjami.

To idealny sposób na relaks, który można połączyć ze zbawiennym wpływem zapachu. W łaźniach parowych możemy bowiem dodawać różne kompozycje aromatyczne, dzięki czemu kąpiel w parze będzie jeszcze przyjemniejsza. Ponadto przyspieszamy przepływ krwi poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, co zaowocuje lepszą pracą mózgu i kreatywnymi pomysłami – jest to więc świetny sposób na krótkotrwałe wypalenie w pracy.

Pamiętajmy jednak, że do kąpieli w łaźni parowej należy się dobrze przygotować. W wielu miejscach znajdziemy specjalną instrukcję, która mówi jak postępować krok po kroku. Wygląda ona mniej więcej tak:

Kąpiel w wodzie i dokładne umycie ciała

  1. Wejście do łaźni parowej, rozłożenie ręcznika i przyjęcie wygodnej pozycji. W pierwszych minutach następuje nagrzewanie ciała i pomieszczenia.
  2. Właściwa kąpiel parowa – nie wolno przesadzać z czasem. Pełna godzina zegarowa w zupełności wystarczy. Lepiej korzystać krócej i częściej, niż rzadziej a dłużej.
  3. Stopniowe ochładzanie ciała pod prysznicem. Pamiętajmy aby nie robić tego gwałtownie, lecz etapami – od stóp poprzez korpus aż do głowy.
  4. WAŻNE! Zanim się przebierzemy, warto odczekać kilkanaście minut. Dajmy czas, aby organizm wypocił się do końca. Następnie warto uzupełnić płyny – nie spieszmy się, w końcu jesteśmy tutaj po to, aby się zrelaksować!

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże w przekonaniu się do dobrodziejstw, które niesie za sobą regularne korzystanie z łaźni parowej. Pamiętajmy, że jest to inwestycja w nasze zdrowie i dłuższe życie.

Stopka autorska: ochładzanie ciała – http://sauna.edu.pl/temperatura-ciala/