Logopeda potrzebny od zaraz

W dzisiejszych czasach jednym z wielu problemów, które się powszechnie bagatelizuje, a które mają znaczący wpływ na nasze życie są zaburzenia mowy – utrudniające życie nie tylko dzieci, lecz także i dorosłych. Jąkanie, seplenienie, lelanie czy reranie – są przyczynami nieśmiałości, nieprzystosowania do życia wśród ludzi, zaburzeń emocjonalnych, lecz mało kto wie, że częstokroć są one skutkiem poważnych zaburzeń o podłożu lękowym, nerwowym czy psychicznym.

Reklama

Obecnie działa mnóstwo poradni, gabinetów i instytutów logopedycznych, które zatrudniają naprawdę świetnych logopedów, kompleksowo zajmujących się danym pacjentem – którzy terapię zapoczątkowują zdiagnozowaniem zaburzenia – genetycznego czy wynikającego z fizycznego uszkodzenia narządu artykulacyjnego, jak np. alalia, poszczególnego dostosowania metod leczenia do danej osoby i w końcu prowadzenia dobranej terapii, która zniweluje zaburzenie do minimum, wytworzy prawidłowe podejście w stosunku do wady, oraz, co najważniejsze – pozwoli i pomoże zapobiegać wtórnym skutkom danego zaburzenia. Warto wiedzieć, że pomoc dobrego logopedy to zawsze dobry pomysł dla naszego dziecka (pomoże mu on bowiem nie tylko w zakresie prawidłowego rozwoju mowy czy w usuwaniu jej wad, ale i skoncentruje się na tym, skąd anomalie mowy wynikają – często są one skutkiem różnych infekcji i niedowładów), a zarazem dla samych rodziców – którzy odpowiednio przez niego pouczeni i przygotowani będą kontynuować terapię samodzielnie w domu, co zwiększy jej skuteczność. 

Zaburzenia mowy potrafią skutecznie utrudnić życie – przed innymi ludźmi wstydzimy się jąkania, wymawiania głoski „j” zamiast „r”, czy nawet tego, że zbyt szybko i niewyraźnie mówimy, a stąd już gotowa droga do kompleksów – tak bardzo uniemożliwiających komunikatywność, otworzenie się na innych czy bycie osobą charyzmatyczną. A to przeszkadza nie tylko osobie z zaburzeniem, ale i partnerom rozmowy – o wiele lepiej rozmawia się z osobą bardziej pewną siebie, niż z osobą zawstydzoną czymś, co przecież nie jest zależne od niej samej.

Dlatego też dla osób dorosłych prowadzone są specjalne warsztaty logopedyczne pomagające panować na sytuacjami stresowymi, w których uaktywnia się nadzwyczaj nasza wada a także porady w zakresie poprawnego i wyraźnego mówienia – czyli nauka emisji głosu i kultury słowa. Oczywiście, w przypadku tych, jak i innych zaburzeń można oczywiście udać się na specjalną terapię u logopedy – nie jest to czymś wstydliwym – od tego jest przecież specjalista – logopeda.

 

Stopka autorska: instytutów logopedycznych – http://instytutlogopedyczny.pl/