Mak – ziarna, które smakują i leczą

Istnieje wiele odmian maku. Wszyscy najbardziej znamy mak pospolity, który jest piękną rośliną o czerwonych płatkach. Mak kojarzy się przede wszystkim jako dodatek do ciast i drożdżówek, ale ma też wiele innych właściwości. Choć jest kaloryczny, a jego nadużywanie może prowadzić do uzależnień to właśnie mak spożywany w stosownych dawkach jest źródłem magnezu i witamin a ponadto jest jednym z czołowych składników w produkcji leków.

Reklama

makCzarny, słodki i pyszny- tak zapewne większość z nas myśli o maku.  Podczas świąt Bożego Narodzenia jest jednym z kluczowych składników uroczystej kolacji w całym kraju: Ślązacy zajadają się makówkami, mieszkańcy Podkarpacia kutią, a kluski z makiem wchodzą w skład dwunastu wigilijnych potraw.

Nie od razu do spożycia

Zanim ziarna maku będą nadawały się do spożycia muszą przejść dość długi proces. Aby ten w ogóle się rozpoczął, łodyga maku musi dorosnąć do odpowiedniej wysokości, a za taką jest uważana od 1 do 1.5 metra. Później pojawia się na niej kwiat- w zależności od rodzaju może on mieć płatki czerwone, białe lub niebiesko-fioletowe. Gdy roślina jest w czasie przekwitania, jej kwiaty przekształcają się w kulistą torebkę- to w niej dojrzewają ziarna maku. Mają wysoką zawartość tłuszczu, ale zawierają też dużo błonnika. Oczywiście w sklepach kupimy gotowy mak, który nadaje się bezpośrednio do spożycia. Dla naszego organizmu jest on źródłem witamin, ponadto działa korzystnie na układ trawienny i nerwowy.

Lubiany w ciastach

Ziarna maku są chyba najczęściej stosowanymi w pieczeniu. Znajdziemy je w drożdżówkach, roladach, struclach i wielu innych ciastach. Mak stosowany w wypiekach jest wcześniej odpowiednio moczony w mleku a następnie gotowany. Później musi być jeszcze wielokrotnie mielony- choć ziarna maku są i tak drobne to masa makowa jako składnik do wypieków musi mieć konsystencję gęstej papki. W celu uzyskania odpowiedniej gęstości do zmielonych ziaren często dodawane są biszkopty.

Zastosowanie w farmacji

Leczniczy potencjał tych ziaren odkryli już starożytni Grecy. Dziś jest stosowany przy produkcji morfiny, która jest najpopularniejszym lekiem przeciwbólowym. Ponadto składniki maku znajdują zastosowanie w syropach przeciwkaszlowych. W medycynie wykorzystywany jest zwłaszcza mak niebieski, z którego wytłacza się olej makowy. Jest on zalecany wszystkim, którzy maja niedobory kwasów tłuszczowych. Ponadto mak reguluje pracę nerek, wątroby i wpływa korzystnie na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Delikatne płatki maku można wykorzystywać w zabiegach kosmetycznych.

Stopka autorska: mak niebieski – http://www.ros-sweet.pl/



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz