Najciekawsze wieszaki na rowery

Większość zapalonych cyklistów doskonale wie, czym są ścienne i sufitowe wieszaki na rowery i chętnie z nich korzysta. Warto jednak zaznaczyć, że poza tradycyjnymi mocowaniami, które znajdziemy we większości dobrych sklepów z akcesoriami rowerowymi, można nabyć również wieszaki zaprojektowane przez słynnych designerów oraz mniej znanych wynalazców.

Wieszak z półką

Stworzony przez jednego z brytyjskich projektantów wieszak na rowery do złudzenia przypomina tradycyjną półkę, którą można zawiesić w pokoju, gabinecie bądź w korytarzu. Półka ta służy bowiem do przechowywania książek, gazet, poczty, kluczy czy innych drobnych przedmiotów, jednak posiada ona również elegancki, drewniany uchwyt na ramę roweru. Wieszak ten nie zaburza zatem aranżacji danego wnętrza, pozwalając jednocześnie w prosty i bezpieczny sposób przymocować rower do ściany.

Należy zaznaczyć, że rozwiązanie takie jak wieszak na rowery z półką na pocztę nie jest tanie i łatwe do kupienia, jednak przedmiot taki możemy wykonać również samodzielnie. Wystarczy, że w tym celu kupimy nieco drewna lub płyty meblowej oraz że posiadamy kilka niezbędnych urządzeń i narzędzi. Wykonanie takiego mocowania nie jest trudne, dlatego poradzi sobie z nim nawet początkująca osoba.

Sufitowy wieszak z bloczkami

Innym ciekawym typem wieszaka na rowery jest wieszak sufitowy, umożliwiający mocowanie jednośladu w pozycji poziomej, czyli „na leżąco”. Wieszak ten przeznaczony jest do mieszkań o wysokości około 3 m, co oznacza, że z powodzeniem można montować go nawet w bardzo popularnej w polskich miastach „wielkiej płycie”. Składa się on z dwóch wytrzymałych listew z aluminium, do których zamontowano bloczki, ułatwiające wciąganie i ściąganie roweru z wysokości.

Ważną zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż wieszak na rowery tego typu jest w stanie utrzymać bezpiecznie nawet pojazd, który waży 25 kg. Ponadto konstrukcja nie przenosi żadnych naprężeń na rower, chroniąc go tym samym przed uszkodzeniem. Co ważne, korzystanie z tego mocowania pozwala zyskać więcej powierzchni na ścianach, co jest bardzo istotne zwłaszcza w bardzo niewielkich mieszkaniach, których powierzchnia wynosi mniej niż 50 m2.

Jak więc widać, istnieje wiele sposobów na zamocowanie roweru do ściany lub sufitu – nie musimy korzystać jedynie z tych, które znajdziemy we większości sklepów. Co więcej, możemy sami zaprojektować nowy typ wieszaka na swój ekologiczny i ekonomiczny pojazd. Kto wie, może kiedyś nasz patent trafi do produkcji seryjnej i zachwyci większą liczbę użytkowników?

Artykuł powstał we współpracy z firmą Calus P

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz