Zabawki (nie) dla dzieci?

Zabawki rodem z piekła? Wśród dzieci zapanowała moda na posiadanie upiornych lalek o trupich twarzach. Lalki posiadają kły, blizny i szwy można je dostać w każdym sklepie z zabawkami. Co to za zabawki dla dziewczynek? To lalki Monster High.

Moda z Ameryki

Moda na takie lalki przywędrowała zza oceanu, a dokładnie ze Stanów Zjednoczonych. Lalki Monster High różnią się one od lalek barbie tym, że nie wyglądają słodko i przytulnie, ale upiornie.

Lalka przed domem Lalki przypominają postacie wzięte z filmów fantastycznych. Zabawki dla dziewczynek posiadają także akcesoria jak i gadżety, które stanowią przynętę dla najmłodszych i niezły biznes dla sprzedających. Buty, torebki, ubranka to tylko wierzchołek góry lodowej.

Droga moda

Upiorne zabawki dla dziewczynek są prawdziwym hitem nawet pomimo ich wysokiej ceny. Takie lalki kosztują około 100 zł. To, że taka moda istnieje jest bardzo niepokojące, ponieważ panuje ona nawet wśród dziewczynek trzy i czteroletnich, które bardzo ochoczo się nimi bawią.

Zamiast zabaw w dom, główną rozrywką staję się odrywanie różnych części ciała (zabawki posiadają takie funkcje) czy zabawy w pogrzeb. Ponadto ich wygląd jest również nieodpowiedni dla małych dziewczynek. Są ubrane w spódniczki mini z butami na koturnie i mają bardzo mocny makijaż, epatują seksualnością.

To może budować pewien obraz w głowie dziecka mówiący o tym, ze tylko mocny makijaż i wyzywające ciuchy sprawią, że dziewczynka będzie lubiana. W przyszłości może to prowadzić do problemów z tożsamością i niedowartościowaniem własnej osoby, czy nawet prowadzić do różnych zaburzeń psychicznych jak np. anoreksji.

Różni rodzice, różne opinie

Nowa moda dla wielu wydaje się normalna, jednak warto sobie przypomnieć jak były wychowane wcześniejsze pokolenia dzieci wychowanych na baśniach i przygodach Bolka i Lolka.

Co więcej, w telewizji można także spotkać bajki z lalkami Monster High, które nic nie wnoszą i nie posiadają wyraźnego moralnego przekazu, a grancie między dobrem i złem są zatarte.

Ilu jest rodziców tyle jest opinii na temat takich zabawek dla dziewczynek. Jedni uważają, że nie ma nic w tym złego. Argumentują obronę lalek tym, że choćby w innych książkach również pokazane są złe postacie. Z kolei zdaniem innych nie stanowią one problemu jeśli dziecko jest wystarczająco dorosłe do takich zabawek.

Biznes to biznes

Jakby nie patrzeć, moda na upiorne zabawki dla najmłodszych napędza niezły interes producentom lalek. Dopasowanie się w potrzeby rynku i zaoferowanie takiego produktu spotkało się z ogromną popularnością w czasach kiedy modne są filmy o wilkołakach i nie tylko. Ponadto media także robią swoje.

Reklamy na kanałach dla dzieci właśnie z takimi potwornymi lalkami, tylko wzbudzają zainteresowanie wśród dzieci i chęć posiadania nowych, modnych rzeczy.

Kolorowa zabawka

Relacje rodzinne

Decydując się na kupno takiej lalki swojej pociesze warto się zastanowić. Warto zwrócić uwagę czym się bawi dziecko. Być może lepiej zainwestować w zabawki edukacyjne lub gry.

Z drugiej strony dobrze uświadomić dziecku, że nie może mieć wszystkiego co jest obecnie modne nawet jeśli inne dziewczynki mają takie zabawki. Należy mu pokazywać mu wzorce do naśladowania i uczyć wyraźnego oddzielania dobra od zła.

Dlatego bardzo ważną rzeczą jest rozmowa z dzieckiem, zacieśnianie więzi, a także poświęcanie mu większej uwagi. Brak zainteresowania ze strony rodziców sprawi, że dziecko będzie uciekać w świat mediów, internetu i rówieśników. Zapewnienie mu bezpieczeństwa emocjonalnego i miłości, spowoduje, że zabawki będą tylko zabawkami.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz