O czym trzeba pamiętać urządzając pokój dla dziecka

Każdy człowiek ma swój gust, a o gustach się nie dyskutuje. Dzieci i nastolatki lubią zupełnie co innego niż dorośli, dlatego często na tym tle wybuchają konflikty. Trudno dojść do porozumienia podczas podejmowania wspólnych decyzji, jednak czasem trzeba pozwolić dziecku samemu zdecydować o niektórych sprawach. Jedną z nich jest urządzanie własnego pokoju. To bardzo ważne, aby maluch czuł się dobrze we własnej przestrzeni. Dzięki temu poczuje się odpowiedzialny za własne rzeczy i nabędzie świadomości w organizowaniu swojego otoczenia. Pewne zasady jednak trzeba zastosować i w jakiś sposób przekonać do nich pociechę.

Reklama

Pokój dziecięcy to szczególne miejsce. Musi łączyć ze sobą kilka przestrzeni- do spania, zabawy, wypoczynku i nauki. Urządzanie pokoju zazwyczaj zaczyna się od doboru koloru ścian. W pokoju dziecięcym na ścianach powinny przeważać kolory czyste, stonowane, niekrzykliwe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać kilka ostrych akcentów, jednak całość powinna być spokojna. Najczęściej wybierane barwy to odcienie niebieskiego, żółtego, pomarańczowego, różowego. Ciepłe kolory z reguły pobudzają, a zimne uspokajają, sprzyjają relaksowi i medytacji.

Pokój dziecięcy musi być dobrze oświetlony. Oprócz dobrego światła górnego przyda się lampka na biurko i mała lampka nocna. Dzieci czasami boją się ciemności i potworów pod łóżkiem, dlatego warto strachliwemu maluchowi zostawiać na noc włączone przytłumione światło. Dobra widoczność jest szczególnie ważna podczas czytania, odrabiania lekcji i pisania przy biurku. Odpowiednio ustawiona lampka na blacie zapewni dziecku prawidłowe oświetlenie powierzchni roboczej. Biurko dziecięce powinno stać możliwie najbliżej naturalnego źródła światła, które jest najzdrowsze dla ludzkich oczu.

W pokoju dziecięcym musi znaleźć się miejsce na strefę wyciszenia. Tam będzie stało łóżko, na którym dziecko będzie spać i relaksować się. Do małych pomieszczeń nadają się specjalne antresole, które pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. Istotne są także półeczki, regały na książki i szafa na ubrania. Zwróćmy uwagę, aby meble były dobrze skręcone i przymocowane do ścian, ponieważ dzieci uwielbiają wspinaczki po regałach. Świetnym uzupełnieniem do każdego pokoju dziecięcego są wiszące kosze na zabawki. To nie tylko ładna dekoracja, ale również funkcjonalny gadźet, który ułatwi maluchowi dbanie o porządek. Ciekawym dodatkiem są wykładziny w różnych wzorach, które skutecznie ożywią pokój dziecięcy. Dla mniejszych miłośników czterech kółek stworzone są dywaniki z nadrukowanym wzorem ulic.

Stopka autorska: bokado.pl – Pokój dziecięcy

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz