Okna – drewno vs. PCV

Decyzje związane z wydawaniem pieniędzy podejmujemy zwykle w taki sposób, aby wydać ich jak najmniej. Dotyczy to również zakupu okien,  wśród których prym wiodą tanie okna z PCV. Nie zapominajmy jednak o tym, że okres ich użytkowania jest nawet trzykrotnie krótszy niż ma to miejsce w przypadku okien drewnianych.

Reklama

Okna są elementem w dużej mierze decydującym o charakterze budynku. Najczęściej wybieramy okna PCV nie tylko ze względu na ich stosunkowe niską cenę, ale również dlatego, że nie wymagają konserwacji, cechują się wysoką odpornością na wodę i na inne substancje oraz niewielką wagą. Zatem wybór pomiędzy oknami z tworzyw sztucznych a oknami drewnianymi wydaje się oczywisty. Czy rzeczywiście tak jest? Czy na dłuższą metę jest to opłacalne?

Pomimo wprowadzania na rynek rozmaitych rozwiązań z materiałów sztucznych, okna drewniane wciąż nie tracą na popularności. Są nieodzownym składnikiem w przypadku, gdy istnieje potrzeba nadania inwestycji elegancji i szlachetności lub przywrócenia zabytkowego charakteru kamienic, dworków czy pałaców. Odbierane jako towar luksusowy, przewyższają okna z tworzyw sztucznych pod względami estetycznymi, jakościowymi oraz trwałościowymi. Cechują się również bardzo wysoką szczelnością, są ciepłe i ciche, a także precyzyjnie wykonane ze względu na długotrwały i złożony proces produkcji, do którego stosować można zarówno krajowe, jak i egzotyczne gatunku drewna. Kolor zatem można łatwo dopasować do elewacji, drzwi oraz innych elementów. Drewniane okna można w prosty sposób naprawić – wszelkie uszkodzenia i zarysowania łatwo zlikwidować, co daje im znaczącą przewagę nad oknami PCV, a okres ich użytkowania – pod warunkiem właściwej konserwacji i pielęgnacji – to nawet 90 lat!

Niesłabnąca popularność okien drewnianych  wspierana jest przez nowe rozwiązania technologiczne, pozwalające na idealne wpasowanie w ramy oczekiwań architektury zarówno zabytkowej, jak i nowoczesnej. Bardzo dobrym przykładem jest dedykowany do obiektów zabytkowych typ okna skrzynkowego (ewentualnie półskrzynkowego lub polskiego) z rozwiązaniami stosowanymi w oknach jednoramowych: okucia obwiedniowe z funkcjami rozszczelniania, stopniowania uchyłu lub wentylacji, uszczelki czy pakiety szyb termoizolacyjnych. Dzięki tym rozwiązaniom można poprawić parametry i funkcjonalność  okien, nie tracąc zarazem walorów estetycznych i zabytkowych.

Okna drewniane stanowią ekologiczne i komfortowe rozwiązanie. Pomimo stosunkowo wysokiej ceny, warto rozważyć ich zakup, gdyż w ostatecznym rozrachunku może być to opłacalne – takie okna z powodzeniem służyć mogą kolejnym pokoleniom, oczywiście pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji.

Stopka autorska: stolarkabp.pl – drewniane okna



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz