Jak chronić drewniane okna?

Aby cieszyć się pięknymi drewnianymi oknami, trzeba o nie dbać. Coraz częściej w przypadku budowy nowych domów, wykorzystywane są okna drewniane, jako te bliższe naturze, a zarazem bliskie człowiekowi. Jednak, ze względu na swoją budowę i wykorzystane materiały, w większości naturalne, okna drewniane narażone są na zmienne warunki atmosferyczne, a tym samym na utratę swoich walorów i wartości.

Reklama

Okna drewnianeOkna drewniane, które mają już kilkanaście lat, można odrestaurować i zabezpieczyć, tak że będą wyglądały jak nowe i będą spełniały swoje funkcje jeszcze przez wiele lat. Aby okna drewniane wytrzymały z nami długo, należy je również odpowiednio konserwować.

Jak wygląda proces odrestaurowywania okna drewnianego? Czy można wykonać go samemu? Okna drewniane nowszego typu posiadają tyle nowoczesnych powłok, że wystarczy je delikatnie przetrzeć papierem ściernym przed nałożeniem nowej warstwy lakieru czy farby. A co z oknami starego typu? Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku okien z historią i długim stażem. Takie trzeba przeprowadzić przez szereg zabiegów. Ze skrzydła okiennego należy: usunąć starą farbę, uzupełnić ubytki, usunąć grzyby i próchnicę, zaimpregnować i pomalować. Najważniejsze jest dobre oczyszczenie okna zarówno z brudu, jak i wierzchniej warstwy farby. Do tego drugiego zabiegu używa się najczęściej małych i wygodnych, ręcznych opalarek elektrycznych i gazowych. Oczywiście przy takiej zabawie trzeba być ostrożnym, można bowiem spalić ramę okna lub doprowadzić do pęknięcia szyby pod wpływem ciepła. Ten proces może zająć nawet kilka tygodni. Dla mniej cierpliwych dostępne są środki chemiczne, ramy stracą nieco na uroku starych, babcinych okien, ale użytkownik bez wątpienia zyska na czasie. Po zabiegach usuwania farb kolejnym krokiem jest odpowiednie oszlifowanie i wygładzenie ram oraz delikatne uzupełnienie braków czy spękań. Tak wyschnięte i wygładzone ramy można odpowiednio pomalować. W zależności od stylu naszego domu i efektu, jaki ostatecznie chcemy uzyskać, możemy pomalować ramy bezbarwnym lakierem lub farbą do drewna.

Zadbane i piękne okna potrzebować będą systematycznego i regularnego sprawdzania stanu technicznego oraz powtarzanej cyklicznie pielęgnacji. Od momentu, kiedy wszystkie najcięższe prace zostały ukończone, same czynności pielęgnacyjne nie będą wymagały większego nakładu pracy i czasu. Pamiętajmy też, że okna to nie tylko ramy, ale również uszczelki i okucia okienne, o które również należy dbać i konserwować, ewentualnie wymieniać.

Stopka autorska: Okna – http://www.milewski.com.pl/okna_s_klasa.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz