Oświetlenie na taśmie led

Na większości forów, czy też w magazynach fachowej tematyki można odnaleźć  całą masę artykułów opisujących czym są żarówki led, gdzie są wykorzystywane, czy jakie mają zalety i wady. Niestety większość treści pisania jest specjalistycznym językiem, znanym dla osób działających w tej branży. Mało jaki laik będzie potrafił zrozumieć te niezwykle trudne pojęcia. Tym samym trzeba to zmienić, aby wszystko było bardziej jasne, jak oświetlenie led.

Reklama

Zaczynając od samego początku – technologia coraz mocniej wkracza w nasze życie , wszystko jest coraz doskonalsze, efektywniejsze.  Nie dziwimy się kiedy wchodząc do znajomych widzimy zastosowane taśmy led, które są wykorzystywane w kuchni pod szafkami, czy w przedpokoju przy obniżonym suficie. Poza tym oświetlenie led używa się w telewizji, na estradzie, czy w ekskluzywnej restauracji… to jest lepsze, energooszczędne i bardziej efektowne. Żarówki led czyli takie, w których światło oparte jest na diodach elektroluminescencyjnych (posiadają specjalną obudowę, dzięki czemu mogą być oprawą oświetleniową dla żarówek).  Odpowiednio wkomponowane taśmy led mogą wyjątkowo podkreślić wybrane elementy w mieszkaniu, dodać nastroju sypialni czy unowocześnić taras, dając różnokolorowe lekko przytłumione światło. Poza sferą domową, czy publiczną oświetlenie led zdobywa coraz większą popularność w motoryzacji. Stosowane do ozdabiania aut, chociażby podświetlane podwozie, czy iluminacje w samym wnętrzu. Każdy kto ma nawet niewielkie pojęcie o elektryce może dokonać zabiegu podłączenia takiego oświetlenia.

Jakie są wady i zalety led?

1. Pierwszą najważniejszą zaleta to taka, że stosując oświetlenie led żyjemy zgodnie z naturą. Korzystając z tego rozwiązania jesteśmy ekologiczni, nie tylko dlatego, że taśmy led są energooszczędne, ale przede wszystkim ograniczają jakże szkodliwą emisję CO2.

2. niewielki rozmiar , dzięki czemu można wykorzystać je w wielu miejscach, bo nie będzie w niczym przeszkadzać.
3. Kolor – światło z diody jest od razu w konkretnym kolorze, nie ma potrzeby stosowania filtrów, które zatrzymują sporo światła, a także obniżają sprawność. Kolory są zdecydowanie nasycone.

4. Żywotność oświetlenia led jest niesamowicie długa, a co najważniejsze diody nie gasną nagle, jak zwykłe żarówki, tylko bardzo powoli tracą swoja jasność.

5. Wąskie pasmo promieniowania, wysyłana jest tylko jedna długość fali. Dodatkowo oświetlenie diodowe nie zawiera podczerwieni ani też ultrafioletu.

6. Niskie napicie zasilania

7. Brak „kopnięcia” przy włączniku – co jest ogromną zaletą. Żarówka pobiera większą moc przy każdym włączaniu, jest większa rezystencja, co powoduję szybsze wyczerpanie żarówki. Tego nie ma w oświetleniu led.

I na koniec trzy wady:

1. Niskie napicie, z jednej strony zaleta, z a drugiej wada. Ponieważ przy dużych mocach niskie napięcie może być sporym problemem.

2. Konieczność chłodzenia  – podczas pracy led nie grzeje się tak mocno, jednak nie powinien przekroczyć temperatury 85 stopni i trzeba zapewnić jej dodatkowe chłodzenie. Nie sprawdzi się w miejscach o wysokiej temperaturze otoczenia, tym samym sauna odpada.

3. Skupiona wiązka światła – powoduję większe oślepienie.

Stopka autorska: ledbel.pl – taśmy led

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz