Państwowe czy prywatne – jakie przedszkole będzie najlepsze?

Jak co roku w okresie przedwakacyjnym rozpoczyna się nabór do przedszkoli. To nerwowy czas dla rodziców, ponieważ liczba miejsc w placówkach państwowych jest rażąco zbyt niska w stosunku do liczby dzieci. Brak miejsc zaowocował wobec tego w dużej popularności przedszkoli prywatnych.

Reklama

Najlepsza opieka i zajęcia dodatkowe

Państwowe przedszkola nie mogą zagwarantować zawsze nauki i zabawy na takim samym poziomie jak te prywatne. Przyczyna jest prosta – w tych prywatnych rodzice płacą czesne, natomiast państwowe oferują głównie pobyt darmowy. Jednak oczywiście wcale nie oznacza to, że państwowe placówki są o wiele gorsze. Najważniejsze jest wybranie takiej, która będzie spełniała założone wymagania. Tutaj najważniejsze dla rodziców są takie jak: lokalizacja przedszkola, aby dojazd nie pochłaniał dużo pieniędzy i nie zajmował sporo czasu, oferta zajęć dodatkowych, dostępne wyżywienie na miejscu, program realizowany przez przedszkole, dodatkowe udogodnienia i atrakcje dla dziecka, a także zaplecze i godziny otwarcia. Jeżeli przedszkole państwowe spełnia te wymagania i dziecko dostało się na listę, to idealne rozwiązanie. W przeciwnym przypadku trzeba podjąć już decyzję zgodnie ze swoimi kryteriami.

Często wyboru nie ma

Gdy dziecko nie znalazło się na liście w placówce państwowej, rodzice, którzy nie mogą zostawić malucha z dziadkami, wynająć opiekunki czy zrezygnować z pracy, wybierają te prywatne. Teraz ich liczba na szczęście jest coraz wyższa, wobec tego ze znalezieniem miejsc nawet w mniejszych miejscowościach nie ma na ogół problemów. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby i w tym przypadku spieszyć się z zapisami, ponieważ listy w prywatnych placówkach podobnie wypełniają się bardzo szybko.

Na jakie wydatki trzeba się przygotować?

Jak prezentują się ceny w przedszkoli prywatnych? Na ogół miesięczne koszty wynoszą około 500 złotych. Dodatkowo trzeba liczyć się z innymi opłatami typu wpisowe, wyżywienie, wycieczki czy zajęcia dodatkowe dla chętnych. Cena może wobec tego wynieść nawet około 800-1000 złotych w najbardziej bogatej opcji! Warto jednak pamiętać o tym, że od nowego roku szkolnego 2014/2015 wiele przeszkoli prywatnych oferuje bezpłatny pobyt i naukę dla starszaków w godzinach od 8-13 (to wynik znowelizowanej ustawy o systemie oświaty). Za dodatkowo spędzony czas w przedszkolu trzeba będzie dopłacić po 1 złoty za 1 godzinę.

Przedszkole prywatne dla wielu rodziców jest jedynym rozwiązaniem, ale także i wtedy, gdy pojawia się wybór, warto wziąć je pod uwagę. To właśnie w nim dziecko może nie tylko wyśmienicie się bawić i zdobywać wiedzę, ale także korzystać z pełnej gamy zajęć dodatkowych. To również najlepsza opcja dla tych rodziców, którzy chcą posłać dziecko do przedszkola realizującego określony program, na przykład Montessori. Warto się spieszyć – zapisy już się rozpoczęły!

Stopka autorska: Przedszkole edukacyjno-sportowe Warszawa Ursus – http://przedszkola-bambino.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz