Płyta na wysoki połysk – Hey „Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!” RECENZJA

Płyty zespołu Hey dobrze się sprzedawały, dobrze się sprzedają i dobrze sprzedawać się zapewne będą. Przez lata zespół wyrobił sobie dobrą markę i, co tu dużo mówić, nadal robi muzykę na bardzo wysokim poziomie. Zastanawiam się tylko, czy ostatnia płyta w ich dorobku, a mianowicie „Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!” z 2009 roku trafia w ten sam target, co debiut „Fire”. Myślę, że nie, ale nie wiem czy zespół w ogóle tego chce. Nie trzeba być specem od muzyki, aby słyszeć, że już dawno zgubili swojego grunge’owego pazura.

Reklama

zespół Hey

Ciężko nawet nazywać Heya zespołem rockowym – każda następna płyta jest bardziej naszprycowana elektroniką od poprzedniej, coraz mniej jest gitar. Nie bez kozery często porównuje się ich do Radiohead, a ostatni album bardziej przypomina solowe dokonania Nosowskiej. Czy owa metamorfoza jest wynikiem dojrzewania muzyków, lub może „Hey” to już tylko nazwa, a dowodzenie nad repertuarem całkowicie przejęła charakterystyczna wokalistką? Jedno jest pewne: ocena tej płyty to jedno z trudniejszych zadań jakie sobie ostatnio postawiłam.

Z jednej strony mamy do czynienia z dziesięcioma utworami zrobionymi na wysoki połysk, poziom każdego kawałka jest naprawdę dobry. Pod względem tekstowym, Nosowska jest w wyjątkowo korzystnej formie. „Miną, miną, kaszel i dreszcze, poty, pożar płuc” z piosenki tytułowej czy „Zamknij się w sobie, zaciągnij rolety powiek” z „Boję się o nas” to majstersztyki opisywania prostej codzienności. Album z każdym odtworzeniem można odkrywać na nowo, za każdym razem mam inny ulubiony kawałek płyty. Na pewno stałam się fanką tych klimatów.

Moje rozdarcie jest tym większe, gdyż z drugiej strony odzywa się we mnie inna fanka. Fanka „starego Heya”, Heya nieprzekombinowanego, prostego, surowego w swym brzmieniu. Tego na pewno na płycie „MURP” nie znajdziemy. Każdy szczegół jest bardzo dopracowany, czuć sterylność wszystkich dźwięków.

W ostateczności dochodzę do wniosku, że może lepiej, iż zespół robi inną, ale nadal dobrą muzykę, niż gdyby miał brnąć tą samą drogą ku coraz słabszej jakości. W końcu przecież, możemy się cieszyć z dwóch dobrych Heyów i każdy znajdzie coś dla siebie.

Anna Jarczyk

 

Hey

„Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy”

Rok wydania: 2009

Katarzyna Nosowska – śpiew, słowa

Marcin Żabiełowicz – gitara

Paweł Krawczyk – gitara

Jacek Chrzanowski – gitara basowa

Robert Ligiewicz – perkusja

Przemysław Myszon – instrumenty klawiszowe

Marcin Bros – produkcja muzyczna, realizacja

Maciej Moruś – okładka, oprawa graficzna

Wytwórnia: QL Music

Stopka autorska: EduExplorer, Graj na gitarze jak Hendrix dzięki naszym nauczycielom – http://eduexplorer.pl/wroclaw/nauka-gry-na-gitarze

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz