Wiemy już, że nasze głosy mają zdolność przekazywania emocji, ale pytanie brzmi, jak to jest, że instrument, czy to przez uderzenie, dmuchnięcie, szarpnięcie lub w inny sposób daje ten sam efekt? I jakie są mechanizmy psychologiczne, które prowadzą do emocjonalnej reakcji słuchacza? Zdolność do sprawienia, że dorośli mężczyźni płaczą w paradzie orkiestr dętych lub uśmiech nastoletniej pary przeżywającej swój pierwszy koncert rockowy nie jest czymś, obok czego można przejść obojętnie. Zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach muzyka stała się jedną z najbardziej popularnych rozrywek w naszym świecie. Muzyka popularna narodziła się około 1930 roku wraz z nowym stylem zwanym \”swingiem\” z wybitnymi przedstawicielami, takimi jak Duke Ellington, Cab Calloway, Glenn Miller i Ella Fitzgerald. Po swingu, ok. roku 1950 nadeszła epoka rock and rolla i była skierowana do młodszych odbiorców z piosenkami o miłości i nastoletnim buncie.
Równocześnie z rozwojem muzyki popularnej rozwijało się radio i telewizja, co znacznie zwiększyło jej wpływ i muzyka zaczęła sięgać do coraz szerszej grupy odbiorców. Przez lata 60-te przewinęła się ogromna ilość zespołów rockowych i zaczęło się coś, co nazwano brytyjską inwazja rocka w Ameryce, dzięki takim zespołom jak The Beatles.
Przez dziesięciolecia, aż do muzyki współczesnej wpływ muzyki nigdy nie przestał rosnąć, można to dostrzec w samej liczbie zespołów i wokalistów, które nieustannie się pojawiają i reklamują w internecie, w gazetach, telewizji oraz radiu. Można zaryzykować stwierdzenie, że muzyka jest dzisiaj nawet zbyt wpływowa, bo może kreować nie tylko pozytywne ale także negatywne zachowania ludzi. Np. niektóre utwory mogą mieć niekorzystny wpływ na młodzież ze względu na teksty. Wszyscy wiemy, że istnieją piosenki, które wychwalają narkotyki i przemoc, alkohol, samobójstwa oraz seks, i tak jak muzyka może dać nam szczęście, wywołać nostalgię i podobne emocje, może również sprawić, że jest nam smutno i źle, co w bardziej skrajnych przypadkach może wpędzić nas w depresje i izolację. Często słyszy się w mediach, że dzieci przebywają w swoich pokojach ze słuchawkami na uszach i stają się złe na cały świat.
Ale kogo należy winić za tę sytuację? W przypadku raperów ich muzyka odzwierciedla własne doświadczenia oraz problemy, których po prostu zaznali w codziennym życiu w społeczeństwie. W tym przypadku tekstów nie należy brać dosłownie, bo zazwyczaj opisują tylko doświadczenia artysty i nikogo do niczego nie namawiają. Ale istnieją również artyści, którzy celowo maja na celu wywołanie jakiegoś skutku, często negatywnego, i których piosenki mogą być celowo zapalne. Nie możemy także zapominać o producentach muzycznych, którzy zarabiają na tym pieniądze i kwestia, czy teksty są etyczne, czy nie, jest sprawą drugorzędną. Patrząc na to jednak racjonalnie, nie powinniśmy demonizować jednak samej muzyki, bo jest wiele innych rzeczy, które mają wpływ na zachowanie ludzi. Każdy człowiek inaczej odbiera teksty piosenek, czasami interpretuje je osobiście, a czasem kompletnie ignoruje słowa i cieszyć się tylko dźwiękiem instrumentów i muzyką. Pisanie o muzyce i jej wpływie na nas jest zadaniem niesłychanie trudnym, ponieważ różni ludzie różnie rozumieją muzykę. Natomiast jedno, co jest pewne to fakt, że różne rodzaje dźwięków odmiennie wpływają na nasze zachowanie. Raz reagujemy smutkiem, poprzez śmiech, radość i zastrzyk energii.
Stopka autorska: EduExplorer, Graj na pianinie jak Chopin dzięki naszym nauczycielom – http://eduexplorer.pl/warszawa/nauka-gry-na-pianinie
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!