Sezon na pokrzywę w pełni. Część naziemną zbiera się właśnie od maja do września, natomiast korzenie wykopuje wczesną jesienią lub wiosną. Z parzącej rośliny, po której w dzieciństwie często pozostawały bąble, przyrządza się soki, herbatę, sałatki, czy zupę. Dawniej jadało się ją częściej, bo wiedza o jej właściwościach zdrowotnych była nam bliższa. Przypomnijmy, dlaczego warto polubić tę roślinę.
Liście pokrzywy zawierają wiele witamin, w tym witaminę C, K1, B2 czy kwas pantotenowy, a dodatkowo kwasy organiczne, garbniki, kartenoidy i związki aminowe. To też cenne źródło mikroelementów – wapnia, magnezu, żelaza, fosforu czy siarki. Korzenie z kolei są bogate w sole mineralne i kwasy organiczne.
Pokrzywa ma działanie moczopędne i oczyszczające, dzięki czemu jest świetnym kompanem podczas diety. Dodatkowo, dzięki zawartości wymienionych wcześniej witamin i soli mineralnych, roślina przyspiesza także spalanie materii. Wpływa też oczyszczająco na krew, bo wyciąg z rośliny zwiększa wydzielanie m.in. mocznika, zwiększa się też produkcja czerwonych krwinek. Soki i napary zarówno z liści, jak i korzenia wpływają również na regulację ciśnienia krwi. To jednak nie wszystko.
Pokrzywa wspomaga także pracę układu pokarmowego i ma swój udział w leczeniu nieżytów pokarmowych, wspomaga też proces trawienia oraz hamuje biegunkę. Oprócz tego przejawia właściwości lecznicze przy chorobach reumatycznych i układu kostnego – działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
To jednak nie jedyne właściwości rośliny – znajduje również zastosowanie w przypadku leczenia dolegliwości zewnętrznych. Wyciągi z korzenia i liści nie tylko wspomagają porost włosów, ale są zalecane przy walce z cerą tłustą oraz łupieżem – to właśnie dlatego tak często w drogeriach i aptekach można znaleźć szampony właśnie na bazie pokrzywy.
Jeśli nie uda nam się zebrać pokrzywy samodzielnie, sklepy oraz apteki proponują gotowe produkty w postaci suplementów diety zawierających cenne mikroelementy i witaminy, ale też w postaci suszu, herbat czy soków, np. takich. Warto więc zainteresować się tego typu produktami i czerpać z tego, co dała nam natura.
Roślina, która w dzieciństwie kojarzyła nam się z przykrymi poparzeniami ma niesamowite właściwości, jednak nie tylko ona. Słynna babka, czy mlecz również je mają. Najwięcej na temat ziół i roślin oraz ich właściwości powiedzą nam babcie i matki, które często czerpały ze skarbów natury.
Stopka autorska: np. takich – http://www.i-apteka.pl/product-pol-29589-POKRZYWA-99-8-Sok-bez-konserwantow-500ml.html
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!