Disco polo rozrywkowy gatunek muzyki

Gatunek muzyki popularnej powstały w latach 80-tych w Polsce przeżywający największa popularność w latach 90-tych XX wieku, w początkowym okresie określany mianem muzyki chodnikowej ze względu na bardzo ubogie teksty i proste rytmy muzyczne towarzyszące utworom. 

Nurt ten wywodzi się z piosenek granych na weselach i zabawach przez zespoły o takim właśnie repertuarze, a towarzyszyły mu zamiast instrumentów akustycznych instrumenty elektroniczne. Muzyka ta stała się kultowa i zjawiskiem masowym w latach 90-tych kiedy to Polska przeżywała transformacje gospodarczą. Muzyka ta była nieobecna w mediach jednak każdy znał większość utworów, a niektóre do dziś pozostały w kanonie muzyki rozrywkowej, a prawie każdy zna większość tekstów.

Początkowo disco polo było dostępne na kasetach magnetofonowych lub płytach winylowych, wraz z rozwojem technicznym muzyka ta stała się jeszcze bardziej dostępna dla społeczeństwa, a jej odbiór na różnych nośnikach masowego przekazu. Wkrótce w telewizji zaczęły powstawać specjalne audycje muzyczne, gdzie pojawiały się teledyski wykonawców utworów disco polo, a sama muzyka zaczęła przezywać swój rozkwit. Niektóre komercyjne stacje zrezygnowały z wyświetlania tego typu muzyki, uważając że jest kiczowata i bardzo tandetna. Po dość szybkim rozkwicie nastąpił przesyt tym nurtem i spadła gwałtownie sprzedaż nośników z piosenkami disco polo. Na rynku muzycznym pojawiło się wiele innych nowych nurtów, które wyparły disco polo. Muzyka klubowa cieszy się dużą popularnością, a DJ-ów też jest coraz więcej, co widać chociaż po sklepach z asortymentem dla nich.

Obecnie muzyka ta przeżywa swój ponowny rozkwit, w nowej lepsze i oryginalnej formie, a słuchanie tych piosenek stało się modne i obaliło stereotypy powstałe w latach 90-tych. Powstają co raz to nowsze stacje muzyczne, które pozwalają na słuchanie nam disco polo. Poprzez Internet można śledzić nowości, istnieje wiele kanałów tematycznych oraz play list. Zespoły disco polo koncertują w całej Polsce na różnych imprezach od charytatywnych po pobliskie dyskoteki. Muzyka ta jest obecna w życiu każdego Polaka i trudno jej się wyprzeć, bo w swój cudowny sposób trafia do każdego. Niektóre z zespołów rozszerzyły swoją działalność na inne kraje, a najsłynniejszy Bayer Full podbija obecnie chiński rynek muzyczny śpiewając w ich języku.

Mówi się, że przy dobrym disco polo pobawi się każdy, niezależnie od upodobań muzycznych, zwłaszcza, jeśli do tańca zachęci kilka kropel alkoholu. I metal i miłośnik muzyki klasycznej, niezależnie od wieku. Czy Polacy przywykli do tego typu muzyki, czy wręcz nie wyobrażają sobie bez niej imprezy? Jakie jest Wasze zdanie?

Stopka autorska: sklepach z asortymentem dla nich. – http://www.ledprofi.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz