Popularne melodie na wyciągnięcie ręki.

Nawet, jeśli nigdy nie uczyłeś się gry na żadnym instrumencie muzycznym, nie masz pojęcia jak odczytywać nuty i ogólnie uważasz się za antytalent muzyczny, zawsze masz możliwość zagrać jakąś prostą, znaną melodię przy pomocy keyboardu. Ten niezwykle popularny instrument muzyczny wyglądem nieco przypominający miniaturowe pianino, jest na tyle prosty w obsłudze, że nawet małe dziecko nie powinno mieć większych trudności z nauczeniem się kilku prostych akordów i ich późniejszym odtworzeniem.

Reklama

Duża zaletą keyboardów, jest również powszechna dostępność nut na keyboard, zapisanych w postaci literowej, dzięki czemu nie ma większych problemów z ich odczytaniem i odtworzeniem. To bardzo ułatwia sprawę, szczególnie w przypadku osób, które z muzyką w sensie technicznym nigdy nie miały wiele wspólnego i zwyczajnie nie potrafią rozszyfrować tradycyjnego zapisu na pięciolinii. Zapis literowy pokazuje jakie klawisze, w jakim momencie powinny być naciśnięte, tak aby z keyboardu popłynęły dźwięki przypominające melodię, jaką chcieliśmy zagrać. Tego typu literowych zapisów możemy poszukać w Internecie lub zapytać o nie od razu przy zakupie samego instrumentu. Zaletą wersji internetowych jest ich dostępność oraz nieograniczona wręcz ilość. Mnóstwo osób prowadzi różnego rodzaju blogi, na których udostępnia nuty na keyboard własnego autorstwa lub własnej interpretacji. Jeśli jednak zdecydujemy się na wybór wersji płatnej, pamiętajmy, żeby zapytać czy to co kupujemy, to rzeczywiście nuty na keyboard – jak każdy instrument ma on swoje ograniczenia i zagramy na nim tylko takie melodie, które zostały dostosowane do jego możliwości.  W praktyce za pomocą keyboardu możemy zagrać praktycznie wszystkie znane utwory – naturalnie skala ma pewne ograniczenia, ale zawsze jesteśmy w stanie uzyskać charakterystyczną dla danego utworu melodię. Wystarczy znaleźć odpowiednie nuty na keyboard i postarać się odtworzyć je zgodnie z rytmem danej piosenki. W ten sposób możemy zagrać znane wszystkim popowe hity, ludowe przyśpiewki czy kolędy, a nawet utwory rodem z filharmonii – przy naturalnym zachowaniu odpowiednich proporcji, jeśli chodzi o zakres i jakość uzyskiwanych brzmień.

Oczywiście dla osób, które nie mają jeszcze odpowiedniej wprawy, zagranie całej piosenki może stanowić pewien kłopot, dlatego najlepiej zaczynać od jak najprostszych melodii typu przyśpiewki ludowe. Są to dźwięki na tyle charakterystyczne i proste do zagrania, że szybko powinniśmy pojąć jak gra na keyboardzie wygląda i w ten sposób przygotować się do odtwarzania bardziej skomplikowanych melodii.

Stopka autorska: http://www.alenuty.pl – nuty na keyboard

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz