Pomoc psychologa

„W zdrowym ciele zdrowy duch” to powiedzenie, które zna chyba każdy Polak. Powszechnie wiadomo, że kondycja i stan zdrowia wpływają na samopoczucie i zdrowie psychiczne. Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to działanie dwustronne. Zdrowie psychiczne ma zasadniczy wpływ na nasze ciało i jego kondycję psychiczną.

Każda choroba wymaga odpowiedniego leczenia. Choroby o podłożu psychicznym mają charakterystyczne dla siebie terapie i leki. Aby zadbać o swoje zdrowie konieczne jest udanie się do odpowiedniego lekarza we właściwym momencie.

Co wywołuje choroby o podłożu psychicznym?

Współczesny człowiek skupia niemal całą swą uwagę na pracy i dążeniu do dobrobytu dla siebie i swojej rodziny. Niestety bardzo często ma to bardzo negatywne skutki. Pogoń za pieniądzem szybko przesłania wartości, które naprawdę są istotne dla człowieka. Zmiany w społeczeństwie i jego strukturze mają swoje negatywne efekty do których należy zaliczyć problemy natury emocjonalnej i psychicznej.

Warszawa Ciągły rozwój społeczeństwa prowadzi do coraz większej komplikacji i zróżnicowania tych problemów. Chęć posiadania i utrzymania stałej i stabilnej pracy prowadzi do stresu, a „kult szczupłości” do chorób takich jak bulimia i anoreksja. Prowadzi to również do większych skłonności do nałogów.

Najczęściej choroby natury psychicznej dotykają ludzi mieszkających pracujących w dużych miastach. Coraz więcej osób korzysta tam z pomocy specjalistów. Psycholog w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu czy w Poznaniu zyskuje coraz większą popularność.

Kiedy udać się do psychologa

Problemy natury psychicznej zaczynają się „w głowie” jednak ich efekty odczuwane są prze cale ciało. Nie należy więc lekceważyć i bagatelizować niepokojących objawów. Im wcześniej skorzystamy z pomocy psychologa tym lepiej.

Najczęściej sam chory nie dostrzega swojego stanu, dlatego też to osoby z jego najbliższego otoczenia jak np. członkowie rodziny, przyjaciele, lub współpracownicy powinni zasugerować takiej osobie specjalistyczne leczenie.

Najczęstszymi objawami chorób na tle psychicznym są widoczne zmiany w zachowaniu. Osoba taka staje się bardziej apatyczna lub pobudzona, łatwo się denerwuje, traci apetyt, nie może spać itp. Bardzo często skutkiem choroby jest zaburzenie życia rodzinnego. Najczęściej zakłóceniu ulegają relacje partnerskie. Objawy tego typu powinny sugerować, że coś może być nie w porządku. W takich chwilach konieczne jest udanie się do specjalisty.

Sposób leczenia

Każda choroba wymaga innego leczenia. Choroby o charakterze mają najczęściej charakter indywidualny i dotykają jednostek. Czasami zdarza się, że podobne objawy pojawiają się u całych grup. Najpowszechniejszą metodą leczenia chorób na tle emocjonalnym i psychicznym jest psychoterapia.

Ten sposób leczenia ma charakter regularnych spotkań, podczas których psycholog prowadzi z pacjentem lub pacjentami dyskusję dotyczącą różnych aspektów ich życia. W psychoterapii może wziąć udział pojedyncza osoba, para lub też grupa osób. Wszystko uzależnione jest od rodzaju choroby, a także pożądanych efektów spotkań. Sesje terapeutyczne najczęściej odbywają się w gabinecie psychologa, jednak bardzo często istnieje również możliwość wizyty terapeuty w domu chorego.

Inspiracja: Gabinet Centrum Homini, w którym psycholog przyjmuje osoby z Warszawy i okolic.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz