Sauny infrared, czyli wykorzystujące promieniowanie podczerwone, to nowość w naszym kraju. Coraz częściej jednak możemy je spotkać w salonach SPA, klubach fitness czy innych tego typu miejscach. Są one łatwiejsze w utrzymaniu niż tradycyjna sauna i przede wszystkim dużo tańsze. Jednak nie o tym mowa. Często słyszy się o saunie, jako o świetnym sposobie na zgubienie wagi i cellulitu. Jednak sauna na podczerwień ma także znakomity wpływ na stan naszych stawów, kości etc.
Regularne wizyty w saunie infrared, czyli infraterapia to doskonały sposób na rekonwalescencję po urazach. Korzystać z niej mogą nie tylko sportowcy, ale także osoby, które nie są aktywne fizycznie. Jest to świetna terapia dodatkowa podczas rehabilitacji. Doskonale wspomaga układ ruchu w procesie naprawczym. ‘Wyciąga’ stłuczenia i inne mięśniowe urazy, które nie są groźne a bywają bolesne. Przydatna będzie także po cięższych kontuzjach. Zerwane wiązadła czy przyczepy mięśni, uszkodzenie torebki stawowej – to bardzo poważne urazy. Długotrwała rehabilitacja może być wspierana poprzez infraterapię.
Dzięki wysokiej temperaturze i promieniom infrared, wizyta w saunie pozwoli nam zapobiec przykrych skutków intensywnego treningu czy zawodów – zakwasów. Wysoka temperatura przyspiesza krążenie krwi i rozluźnia mięśnie, dzięki czemu wszelkie zesztywnienia (np. karku) odejdą w zapomnienie niemalże natychmiastowo. Sauny infrared mogą być przydatne w walce z uszkodzeniami układu nerwowego (np. porażenie nerwu twarzowego).
Wizyta w saunie tego rodzaju to także idealny sposób na uśmierzenie przewlekłego bólu. Plecy czy rwa kulszowa mogą odejść w zapomnienie przy regularnych wizytach w saunie. Niezależnie od tego, czy podłożem bólu jest tkanka kostna czy mięśniowa. Promienie podczerwone zbawiennie wpłyną na stan tychże miejsc. Poza tym, sauna na podczerwień to świetne miejsce do relaksu i walki ze stresem. Idealnie nadaje się dla osób, które nie lubią klimatu tradycyjnej sauny a chciałaby korzystać z jej dobrodziejstw.
Przebieg reakcji, jakie zachodzą podczas pobytu w saunie:
1. Pod wpływem ciepła pobudzona zostaje przysadka mózgowa, uwalniane zostają hormony, począwszy od endorfin, które są związkami morfino- podobnymi.
2. Receptory znajdujące się w oskrzelach i narządach oddechowych odczuwają ciepło. Podpowiadają one mózgowi, że temperatura rośnie, przez to nasz cały organizm czuje ciepło.
3. Przez to, że organizm zaczyna odczuwać podwyższoną temperaturę, pojawia się pot. Ciało broni się przed temperaturą poprzez obfite pocenie w ilości od 300 do 600 a nawet 1000 ml w zależności od wysokości temperatury panującej we wnętrzu sauny, pozbywając się w ten sposób nadmiaru ciepła. Tym samym, pot zabezpiecza skórę przed oparzeniami.
4. W celu zmniejszenia temperatury krwi oraz utrzymania w miarę właściwego ciśnienia, serce zaczyna pracować szybciej. Przyśpieszenie czynności serca (tętno rośnie o 50%) i wzrost pojemności minutowej serca wynosi do 400% wartości spoczynkowej.
5. W celu zatrzymania spadku ciśnienia krwi, wzrasta tętno.
6. Z kolei spada ciśnienie krwi. Głównym składnikiem potu jest odfiltrowany składnik krwi, dzięki czemu zmniejszona zostaje objętość krwi. Ciepło rozszerza żyły i ciśnienie krwi spada. Wzrost skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi na początku kąpieli wynosi przeciętnie o 25 mm Hg, a pod koniec nawet 35 mm Hg.
7. Następuje lekki spadek ciśnienia krwi po kąpieli, utrzymujący się do około 1 godziny po jej zakończeniu.
8. Wzrasta częstotliwość oddechów do 20 na minutę.
9. Zwiększa się zasadnicza przemiana materii o ok 35 % i zwiększone wydalanie przez skórę produktów przemiany materii, przede wszystkim kwasu węglowego, ciała histaminowego, produktów przemiany węglowodanowej oraz białkowej.
10. Następuje zagęszczenie moczu wskutek oddawania dużej ilości potu.
11. Wzmożenie wykrztuszania, korzystne w chorobach dróg oddechowych.
Jak widzimy szereg czynności, jakie zachodzą w naszym organizmie podczas nawet kilkuminutowej sesji w kabinie, ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Oczywiście, istnieją przeciwwskazania lekarskie, co do możliwość korzystania z tego typu relaksu. Dlatego przed udaniem się do sauny czy zakupem jej, udajmy się do lekarza i sprawdźmy czy jest to rozwiązanie dla nas.
Stopka autorska: Wizyta w saunie – http://sauna.edu.pl
Ciekawy artykuł. Należy dodać, że promienie są też skuteczne w walce z cellulitisem.