Przelewy międzynarodowe – standard IBAN

czek bankowyBankowość międzynarodowa rozkwitła w połowie XIX wieku i była konsekwencją coraz bardziej dynamicznych stosunków gospodarczych z innymi krajami oraz wdrożenia bezgotówkowej waluty. W tamtym czasie zaczęto również eksportować kapitał, a duże banki tworzyły swe oddziały poza granicami państwa macierzystego. W ten sposób powstały placówki, które zasięgiem obejmowały cały świat. Instytucje te były odpowiedzialne za opłacanie wymiany międzynarodowej oraz pomoc w jej rozliczaniu a także służyły pomocą krajom pogrążonym w kryzysie lub będącym w słabej sytuacji gospodarczej. W dzisiejszych czasach zadania te są niemal identyczne, ale wprowadzono wiele ulepszeń. W celu zlecenia przelewu międzynarodowego należy znać podstawowe pojęcia związane z tą dziedziną. Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, czym jest Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, sprawdź co znaczy IBAN.

Reklama

IBAN określa pewien standard rachunku bankowego, który został przyjęty przez kraje należące do Unii Europejskiej. To ujednolicenie umożliwia automatyczne rozliczanie się pomiędzy jednym, a drugim bankiem.

Do momentu, gdy nie wprowadzono tego kodu klienci napotykali na różnego rodzaju utrudnienia, które były związane z odmiennymi systemami bankowości na świecie. Z tego względu transakcje opóźniały się lub w ogóle nie dochodziły do skutku. Takie sytuacje rodziły niechęć, frustrację i często powodowały straty finansowe. Wprowadzenie standaryzacji ułatwiło i uporządkowało kwestie przelewów międzynarodowych. Ulepszenie to zostało docenione także przez osoby pracujące zdalnie za pomocą programów umożliwiających zarabianie przez Internet. Wypłata środków z banków, które ma swoje siedziby w innych państwach wiąże się z koniecznością transferu pieniędzy do rodzimej instytucji finansowej.

Dokonując transakcji poprzez Internet kod IBAN należy wpisać w jednym ciągu znaków. W przypadku dokumentu papierowego kod ten należy zapisać w grupach liczących po cztery znaki. Pamiętajmy, że ostatnia grupa może zawierać dowolną liczbę symboli co wynika z różnic pomiędzy krajami.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz