Przepompownie umożliwiają odprowadzenie ścieków grawitacyjnych do oczyszczalni. Pozwalają na efektywne i proste pozbycie się nieczystości z domu i dostarczenie ich do miejsca utylizacji. Rozmiar i kształt urządzeń trzeba dobrać w zależności od indywidualnych potrzeb. Najlepiej poprosić o pomoc specjalistyczne firmy.
Wybierz modele z trwałym zbiornikiem
Przy wyborze urządzeń do przepompowywani ścieków, należy zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych w nich zbiorników. Najlepiej wybierać zasobniki wykonane z tworzywa PP lub PE, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a do tego trwałe. Zbiorniki można dodatkowo wzmocnić ożebrowaniem poziomym oraz pionowym asymetrycznie przesuniętym. Jeśli sytuacja wymaga zastosowania innych rozwiązań, można złożyć indywidualne zamówienie na kompletne wyposażenie przepompowni.
Przepompownie ścieków do domu i firmy
W przeważającej większości przypadków do instalacji przepompowni wystarczają się zbiorniki o średnicach od 600 do 1200 mm. Stosuje się je w gospodarstwach domowych oraz przy innych obiektach. Czasami, np. w przypadku dużej firmy, konieczne jest zastosowanie zasobników o większych średnicach, np. 2000 mm, wówczas trzeba je wykonać na zamówienie.
Jak dobrać pompę do przepompowni ścieków
Żeby założona instalacja działała prawidłowo, musi być wyposażona w pompę o odpowiednich parametrach. Jest to bardzo ważne, gdyż za słaba pompa nie będzie wydajna. Żeby poradzić sobie z odprowadzeniem nieczystości przez przepompownie ścieków, będzie musiała pracować na najwyższych obrotach i szybciej się zepsuje. Pompę dobiera się na podstawie wcześniej przygotowanego projektu przepompowni. W niektórych sytuacjach konieczne będzie zamontowanie dwóch pomp.
Jak dobrze wykonać przepompownię ścieków?
Przed przystąpieniem do budowy przepompowni ścieków, należy w pierwszej kolejności zlecić wykonanie projektu instalacji. Z gotowym dokumentem trzeba udać się do specjalistycznej firmy, żeby wycenić pracę i omówić wszystkie szczegóły. Dobrze wykonana przepompownia pozwoli na efektywne odprowadzanie ścieków. Ważne jest, żeby nie powstały nieszczelności a urządzenia były odpowiednio dopasowane.
Montaż przepompowni ścieków trzeba zlecić wykonawcom z dużym, doświadczeniem. Tylko wtedy zyskamy pewność, że nie będziemy mieli kłopotów z zamontowaną układem. Źle przygotowana instalacja wiąże się z koniecznością podejmowania częstych napraw – co jest bardzo kłopotliwe. Żeby wybrać właściwą firmę wykonawczą, trzeba sprawdzić, jak długo dane przedsiębiorstwo istnieje na rynku, jakie ma opinie w internecie oraz czy może się pochwalić referencjami. Podjęcie współpracy z wykonawcą, który dopiero zaczyna swoją działalność jest mniej kosztowne, ale obarczone większym ryzykiem.
Przepompownie ścieków: dobra jakość zgodna z normą PN-EN
Żeby przepompownia ścieków spełniała wszystkie standardy, a tym samym działa bezawaryjnie przez wiele lat, musi być wykonana zgodnie z europejską normą PN-EN. W Unii Europejskiej posługuje się jednolitym systemem oceny wyrobów budowlanych. Jego przestrzeganie ma zapewnić bezpieczeństwo użytkowania i trwałość oddawanych do użytku obiektów.
O tym, czy coś spełnia, lub nie, rygorystyczne normy decydują przede wszystkim jego parametry techniczne. Przestrzeganie normy PN-EN jest bardzo ważne. Stanowi dowód, że zastosowane przy instancji elementy zostały poddane rygorystycznym testom. Ma to ogromne znaczenie szczególnie z punktu widzenia przepisów o ochronie środowiska, a także wpływa na jakość wykonanych instalacji.
Informacje pozyskane z Metalbud, wytwórcy robiącego przepompownie ścieków i dodatkó przydatnych przy ich instalacji i rozbudowywaniu.
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!