Rodzaje pokryw w odwodnieniach liniowych

Odwodnienia liniowe stosowane są do zbierania wody z powierzchni utwardzonej ziemi. Dzięki różnym klasom obciążeń, odwodnienie liniowe może być zastosowane w bardzo różnych miejscach; od tych mało uczęszczanych, poprzez przydomowe parkingi i garaże, a skończywszy na parkingach dla samochodów ciężarowych. W zależności od klasy obciążenia odwodnienia, dobierane są również najodpowiedniejsze pokrywy.

Reklama

Czym są pokrywy?

Odwodnienie liniowe nie ma skomplikowanej budowy. Składa się ono z koryt odwadniających, które umieszczone są pod powierzchnią ziemi oraz z pokryw, nazywanej też inaczej rusztami. Oczywiście w odwodnieniu musi funkcjonować jeszcze studzienka zbiorcza, rów melioracyjny lub studnia chłonna, do których kierowany jest nadmiar wody. Pokrywy firmy Bielbet (http://www.bielbet.pl/) są bardzo ważną częścią całego systemu, ponieważ to one są najbardziej narażone na zniszczenia – są poddawane działaniom atmosferycznym oraz działaniom mechanicznym. Z tego względu muszą zostać idealnie dopasowane do całego systemu oraz do możliwych (spodziewanych) obciążeń.

W jaki sposób dobrać pokrywę?

Pokrywy różnią się między sobą wielkością, kształtem oraz rodzajem materiału, z którego są wykonywane. Dla klas najniższych, a więc dla tych, dla których przewidziane zostało najniższe obciążenie (np. tereny zielone, boiska czy baseny pływackie) przeznaczone są ruszty tworzywowe U-PCV, chociaż coraz częściej pojawiają się również w tych miejscach pokrywy ze stali ocynkowanej. W klasie większych obciążeń, a zatem B125-D400, możemy spotkać specjalne kratki z żeliwa szarego. Przy obciążeniach największych, oznaczonych E600, wykorzystywane są kratki z żeliwa sferoidalnego. Oczywiście różnią się między sobą wykonaniem, wyglądem (możemy zobaczyć kratki zwykłe, gęste czy też wzmocnione), ciężarem a także sposobem montowania. Jak już zostało wspomniane, kratka pełni bardzo ważną rolę, ponieważ ma bezpośredni i pierwszy kontakt z ciężarem, a także z – niekorzystnymi często – warunkami atmosferycznymi. Musi być zatem dobrze przygotowana, do pełnienia swojej roli – między innymi dlatego powinniśmy zwracać uwagę na to, czy producent oferuje nam pokrywę z blachy, która jest ocynkowana. Zdarzają się również pokrywy wykonane ze stali nierdzewnej.

Obecnie można zakupić starannie zaprojektowane i wykonane pokrywy, które zapewniają bezpieczne oraz bardzo trwałe i odporne przykrycie wszelkich koryt. Wiele pokryw, zwłaszcza tych, które montowane są na parkingach oraz przy wjazdach do garaży, charakteryzują się powierzchnią o dużej przyczepności antypoślizgowej. Pokrywa powinna zostać mocno dokręcana do listew bocznych wzmacniających, dzięki czemu zapewnione zostaje trwałe a także niezawodne połączenie. Z pewnością należy wspomnieć również o nowoczesnym oraz i estetycznym wzornictwie pokryw, które bez wątpienia wzbogaca otaczającą nas architekturę.
Decydując się na odwodnienie liniowe na swojej działce, warto zwrócić szczególną uwagę na jakość materiałów i części odwodnienia. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup części od dobrego i sprawdzonego producenta.

Bielbet.pl – specjaliści ds. odwodnień liniowych

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz