Rejestracja spółki krok po kroku

Wybór formy prawnej to jedna z pierwszych decyzji jaką będzie musiał podjąć każdy kto marzy o własnym biznesie. Możliwości na prowadzenie działalności gospodarczej w naszym kraju jest sporo. Poza jednoosobową działalnością gospodarczą można prowadzić biznes w formie jednego z wymienionych rodzajów spółek: cywilnej, jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, partnerskiej, akcyjnej oraz z ograniczoną odpowiedzialnością.

Reklama

Ta ostatnia jest najchętniej wybierana przez przedsiębiorców z Polski, dlatego w artykule podpowiemy co i jak należy przygotować do rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka z o.o to spółka kapitałowa, może być założona przez jednego lub wielu wspólników.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie umowy spółki. Powinna ona mieć postać aktu notarialnego, i zawierać podstawowe informacje o siedzibie firmy, zarządzie, wielkości kapitału zakładowego, przedmiocie działalności.

Poza umową trzeba przygotować się na dodatkowe formalności takie jak: powołanie zarządu, wniesienie przez członków zarządu wkładów finansowych na pokrycie kapitału zakładowego, powołanie rady nadzorczej oraz rejestracja w Urzędzie Skarbowym, Sądzie czy ZUS- ie.

Po dokonaniu rejestracji należy założyć firmowe konto bankowe oraz podpisać umowę z firmą, która będzie odpowiedzialna za prowadzenie księgowości w firmie (o ile nie będzie ona prowadzona przez samą firmę). Przy czym warto pamiętać, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma obowiązek prowadzenia tzw. pełnej księgowości.

Od kilku lat możliwe jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością również przez internet. Taka forma jest sporym udogodnieniem, niesie też ze sobą trochę ograniczeń. Dlatego jeśli przebrnięcie przez te wszystkie formalności nieco Cię przeraża i nie jesteś pewien czy sobie poradzisz możesz poprosić o pomoc podmiot księgowy, który potem będzie prowadził finansowe sprawy spółki. Jeśli szukasz takiej pomocy wpisz do wyszukiwarki hasło rejestracja spółek Lublin (lub inne miasto, w którym działasz) i sprawdź co Google podpowiada Ci w tym temacie.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz