Rozwód rodziców a psychika dziecka

Rozwód rodziców, dwojga najważniejszych osób w życiu każdego dziecka – bez względu na wiek – to temat trudny i bolesny, gdyż pociechy bardzo mocno przeżywają ich rozstanie. Oliwy do ognia dolewa fakt, że  tego typu sprawy nigdy nie przebiegają gładko i bez komplikacji, nieczęsto któreś z rodziców chce przeciągnąć dziecko na swoją stronę, buntując przeciw drugiemu… To dla dziecka sytuacja traumatyczna – jeśli w tym okresie rodzice nie zadbają o jego delikatną konstytucję psychiczną, rozwód ów może odbijać się echem w życiu ich dziecka jeszcze przez wiele lat, a nawet w życiu dorosłym dawać się we znaki.

Reklama

rozwód rodziców

Rozwód to najczęściej  trudny temat dla dzieci, których rodzice się rozwodzą, gdyż bardzo przeżywają rozstanie..Dlaczego tak jest? Dzieci dotychczas były wychowywane w pełnej rodzinie, mając przy sobie obojga rodziców. Nie wyobrażają sobie żeby teraz miało któregoś z nich zabraknąć w życiu codziennym i widywać go rzadziej. Jednak też nie zawsze rozwód jest czymś prostym.

Kiedy opiekę nad dziećmi chcą sprawować oboje rodziców to w tedy zaczyna się tak zwana „walka o prawo opieki nad dzieckiem”. Niestety bardzo często podczas tej „walki” rodzice posuwają się do niestosownych czynów, za wszelką cenę każde z nich chce wygrać, ponieważ bardzo kocha swoje dziecko. Oczerniając siebie nawzajem nie zauważają jak bardzo ranią tym swoją pociechę, a ona właśnie wtedy potrzebuje jeszcze więcej opieki, okazywania miłości i ciepła, bo mimo wszystko, chociaż może tego nie widać tak bardzo to w środku jest skołowana. Na szczęście nie zawsze tak jest.

Zdarza się też tak, że jedno z rodziców jest w związku z kimś innym. Dziecko wtedy oskarża o rozpad małżeństwa partnerkę ojca lub partnera matki w zależności od tego, kto próbuje ułożyć sobie życie z kimś innym. Niezależnie od tego, co powiedzą rodzice to dziecko żywi urazę do osoby trzeciej, którą w tym wypadku jest osoba żyjąca w związku z jednym z rodziców. Oczywiście są dzieci łatwo akceptujące sytuacje, która zapanowała w ich domu.

Czasami rozwód dla dzieci jest zbawieniem, dlatego iż sytuacja między rodzicami jest tak napięta, że staje się nie do wytrzymania a dzieci bardzo często odczuwają napięcie, które jest miedzy nimi. W tym przypadku chodzi o częste kłótnie i braki porozumienia między małżeństwem. Nieczęsto, lecz zdarza się, że dochodzi do rękoczynów.
Podczas rozwodu dziecko powinno mieć częsty kontakt z psychologiem. Psycholog pomoże dziecku zaakceptować rozstanie rodziców i znaleźć dobre strony tego rozwiązania.

Stopka autorska: Adwokat – http://www.malgorzatatokarz.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz