Nie chcesz spłacać swoich długów? To porady prawne dla Ciebie!

Masz wobec kogoś dług? Osoba ta naraziła Ci się na tyle, że nie masz zamiaru go spłacać chociażby dla zasady? W swoim majątku nie masz zbyt wielu cennych rzeczy? W takim razie może warto oddać taką rzecz np. bratu? W ten sposób staniesz się niewypłacalny, a co za tym idzie, nikt nic nie straci, a cenną rzeczą będziesz mógł dysponować do woli, skoro jest w posiadaniu osoby Ci najbliższej.

Reklama

prawnik gdańsk

Niestety nie jest do końca tak, jak przedstawiłem to powyżej. Osoba, której jesteś dłużnikiem może w takiej sytuacji skorzystać z kilku sposobów ochrony swojego dobra, a swój dług i tak będziesz musiał spłacić.

Czy jesteś właścicielem nieruchomości? Jeżeli tak, a osoba, której jesteś dłużnikiem ma wystawiony na Ciebie nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności może zwrócić się bezpośrednio do komornika. Komornik zaś może wystawić Twój dom, działkę lub mieszkanie na licytację. Nie ma tu znaczenia, że jesteś komuś winien jedynie pięćdziesiąt złotych. W praktyce sytuacje takie mają miejsce niezwykle rzadko, niemiej jednak w przypadku ich zaistnienia możemy w niesprzyjających okolicznościach stracić coś znaczenie bardziej wartościowego, niż przedmiot jakiego wyzbyliśmy się z majątku lub wartość długu, ze spłatą jakiego zalegamy (w razie licytacji komornik zwróci nadwyżkę otrzymanych pieniędzy, sprzeda jednak nieruchomość poniżej wartości rynkowej, a zatem stracimy na tym podwójnie).

A co w sytuacji jeżeli na przykład wynajmujesz tylko kawalerkę lub mieszkasz u kogoś? Co w sytuacji gdy nie masz żadnego przychodu, który podlegałby zajęciu? Czy w takiej sytuacji ocalisz swoje rzeczy wydając je rodzinie i przyjaciołom? Odpowiedź niestety znowu brzmi – NIE.

W sytuacji opisanej powyżej w celu zdobycia rzeczy, którą można by było sprzedać i uzyskać z niej fundusze na spłatę długu, wierzyciel może wystąpić z pozwem bezpośrednio przeciwko osobie, która rzecz posiada. Wierzyciel musi jednak mieć dowód na to, że jest lub była to Twoja własność.

A co jeżeli taka osoba wyda rzecz na przykład swojemu znajomemu? Sytuacja nie ulega w tej sytuacji zmianie. Powództwo może zostać wytoczone przeciwko każdej osobie, która będzie w posiadaniu rzeczy. Jeżeli rzecz została oddana komuś nieodpłatnie, szanse na to, że wierzyciel postępowania sądowego nie wygra są jeszcze mniejsze niż gdyby rzecz po prosu komuś sprzedać po cenie zaniżonej.

Podsumowując, nie można ściągnąć z Ciebie żadnej należności, o ile rzeczywiście niczego nie posiadasz. Jeśli masz własną nieruchomość, jesteś w posiadaniu jakichś przedmiotów lub użytkujesz przedmioty należące do innych osób, możesz zacząć się o nie martwić, ponieważ w każdej chwili może zapukać do Ciebie komornik i będzie on próbował zedrzeć z Ciebie ostatnią koszulę.

Stopka autorska: Porady prawne – http://adampawlowski.pl/

 

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz