Jak znaleźć dobrego prawnika?

Znalezienie dobrego prawnika często jest uważane za zadanie bardziej skomplikowane nawet od poszukiwania dobrego członka ekipy budowlano-remontowej, a przecież nie od dziś wiadomo, że w tym konkretnym przypadku zawsze trzeba liczyć na odrobinę szczęścia. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że czynniki zewnętrzne zawsze przemawiają na korzyść osoby przekonującej o swojej fachowości, trudno więc polegać na czymś innym niż własna intuicja.

Co utrudnia znalezienie dobrego prawnika?
Paradoksalnie, naszym największym przeciwnikiem jest dbałość o szczegóły charakteryzująca pracowników kancelarii pracowniczych, a więc coś, co w innych warunkach, byłoby uznawane przez nas za ich ogromny atut. W kancelariach jest zawsze czysto i schludnie, a ich pracownicy nie mają skłonności do ignorowania klientów. Co więcej, już podczas poszukiwań często stawiamy siebie na straconej pozycji, swój niedobór wiedzy porównujemy bowiem z kompetencjami zawodowca.

Na co zwracać uwagę?
Znalezienie dobrego prawnika nie jest zadaniem prostym, nie oznacza to jednak, że nie ma szans na to, aby zakończyło się powodzeniem. Pierwszym krokiem powinno być zatem zdefiniowanie własnych potrzeb, łatwiej znaleźć bowiem dobrego specjalistę wiedząc, kogo właściwie się poszukuje. Niekiedy okazuje się, że namiary na dobrego karnistę, jakie zdobyliśmy od znajomych, nie zdadzą się na wiele, nam bowiem potrzebna jest osoba, która specjalizuje się w prawie pracy. Szerokie spektrum usług prawniczych oferuje np. Kancelaria Animu z Wrocławia.

Kolejnym krokiem jest zdefiniowanie oczekiwań wobec samego prawnika, nie wystarczy bowiem, aby był on „dobry”, co jest słowem pozbawionym większego znaczenia. Konieczne jest określenie, jaka długa powinna być jego praktyka i jakich cech osobowych szukamy w adwokacie. Zawsze warto też zastanowić się nad tym, jakie będą konsekwencje przegranej sprawy, pozwala to bowiem na lepsze oszacowanie stopnia ryzyka, na jakie możemy sobie pozwolić.
Poszukując prawnika nie można też zapominać o kwestiach finansowych. Mają one znaczenie zwłaszcza przy sprawach skomplikowanych, w przypadku których zachodzi ryzyko, że będą się one ciągnęły przez długi czas. Warto zaznaczyć, że większość prawników rozlicza się na zasadzie prowizji od wygranej sprawy, najczęściej jest to 15-20% wartości. W przypadku przegranej, pobierają jedynie opłaty operacyjne, związane np. z napisaniem pozwu czy też reprezentowaniem klienta w sądzie. Kwoty są w tym wypadku zdecydowanie niższe.

Stopka autorska: Kancelaria Animu – http://kancelaria-animus.pl



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz