Oleje roślinne i ich rodzaje

olej roślinnyOleje roślinne to wbrew pozorom niezwykle pozytywne dla systemu ludzkiego składniki. W dzisiejszych czasach rynek olei roślinnych rozrasta się z miesiąca na miesiąc, kreując rynek coraz to bardziej konkurencyjny. Dzięki temu ceny maleją i muszą obniżać się dalej, bo kto tego nie sprawi – odpadnie z walki o miejsce. Oprócz malejących cen, rośnie liczba rodzajów, jak i ilości produkowanych olei. Obecnie możemy zakupić olej lniany, olej rzepakowy, olej z wiesiołka, olej z ostropestu, olej ze słonecznika, olej z maku, olej z pestek dyni, a nawet olej z wiesiołka. Po krótce przedstawię wam każdy z nich z osobna.

Olej lniany jest produkowany z nasion lnu również jak siemię lniane popularne w leczeniu obolałego gardła. Olej lniany poświęcony jest głównie do diety dr Budwig, niemieckiej doktor dietetyki. Ponadto jest zalecany kobietom w ciąży.

Reklama

Olej rzepakowy posiada idealne proporcje kwasów tłuszczowych i uznawany jest za najbardziej niedoceniany olej roślinny w Polsce. Rekomendowany jest ze względu na swój skład kobietom w ciąży oraz osobom, które czynnie uprawiają sport.

Olej z pestek dyni posiada dużo kwasów tłuszczowych z grupy NKKT, co skutkuje, że jest cudownym środkiem o działaniu  przeciwpasożytniczym , oraz nadzwyczajnie użyteczny we wczesnych fazach przerostu gruczołu krokowego.

Ostropest jest znany ze swoich własności lecznicznych już od starożytności. Tworzony z niego olej kapitalnie broni i koryguje pracę nerek oraz wątroby. notorycznie jest przepisywany dla osób na odwyku, a także dla zakażonych żółtaczką.

Olej ze słonecznika jeżeli jest tłoczony na zimno posiada multum kwasów wielonienasyconych oraz witaminę E. Dzięki temu obniża poziom cholesterolu w naszym organiźmie, a także jest praktyczny jeżeli chodzi o skórę. Hamuje powstawanie zmarszczek i nawilża nasząskórę.

Tajemnica niezwykle cennych właściwości oleju z wiesiołka polega na obecności dwóch bardzo ważnych nienasyconych kwasów tłuszczowych: kwasu linolowego ALA i kwasu gamma-linolenowego (GLA). Dzięki nim naprawiany jest cały metabolizm w organizmie.

Stopka autorska: olej lniany – http://www.zielonynurt.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz