Każda sesja jest źródłem sporego stresu, nie można jednak nie zgodzić się z tym, że sesja poprawkowa w zdecydowanej większości przypadków wywołuje paniczny strach. Jest w niej coś nieuchronnego, nawet bowiem, gdy niepowodzenie nie oznacza konieczności rezygnacji ze studiów, wiąże się z koniecznością dopełniania żmudnych formalności administracyjnych, a niekiedy jest też połączone ze sporymi wydatkami. Kiedy zatem zacząć się uczyć, aby zwiększyć szanse na powodzenie?
Plan pierwszy – pochwała systematyczności
Najmniej powodów do niepokoju mają te osoby, które do sesji przygotowują się systematycznie. Nawet, jeśli na pierwszym egzaminie powinęła im się noga, dysponują odpowiednią ilością materiałów i na długo przed terminem poprawki są w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie o to, gdzie popełniły błąd. Systematyczna nauka nie musi być długa i często wystarczy nawet kwadrans w ciągu dnia, aby w połowie września czekać na egzamin ze spokojem. Nawet takie poświęcenie jest jednak trudne i nie każdy znajduje w sobie gotowość do podjęcia takiego wyzwania.
Plan drugi – zalety dobrej organizacji
A co z osobami, które już zaplanowały wakacje i nie przewidziały w swoich planach konieczności zdawania zaległych egzaminów? I one mogą liczyć na to, że sesja poprawkowa zakończy się powodzeniem i wcale nie muszą weryfikować przy tym wcześniejszych założeń. W tym przypadku czasu na naukę jest jednak bez porównania mniej, znacznie większe znaczenie ma więc dobra organizacja. Naukę można rozpocząć nawet na tydzień przed egzaminem, należy jednak już wcześniej zaplanować jej kolejne etapy i skuteczny system powtórek. Konieczne jest też odcięcie się od wszystkich czynników utrudniających skupienie się na nauce nawet, jeśli miałby to być tydzień z ograniczonym jedynie dostępem do Internetu.
O czym jeszcze pamiętać?
Bez względu na to, kiedy zaczniemy się uczyć, już wcześniej warto zadbać o notatki i literaturę dodatkową. W miesiącach letnich biblioteki pracują jedynie w ograniczonym wymiarze czasowym, gdy więc o materiałach do nauki pomyślimy zbyt późno, ich zdobycie może okazać się wyzwaniem przekraczającym nasze możliwości. Notatki możesz znaleźć również w serwisach udostępniających je, np. te z psychologii znajdziesz tutaj, jednak serwisy tego typu umożliwiają pobieranie materiałów również z innych kierunków studiów.
Nie warto też zostawiać nauki do sesji poprawkowej na ostatnią chwilę. Wrzesień nie jest najlepszym pomysłem, zwłaszcza, że często to nasze być albo nie być na kolejnym roku studiów. Wspomniana wcześniej systematyczność, nawet po kilkanaście minut dziennie w lipcu i sierpniu da lepsze efekty, niż godziny spędzone przed książkami na chwilę przed terminem poprawkowym.
Stopka autorska: tutaj – http://wymiennik.com/psychologia,k10.html
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!