Specjalistyczne sprężarki – zastosowanie

Sprężarka jest maszyną, której celem działania jest, mówiąc najprościej, podnoszenie ciśnienia gazu, bądź też wymuszanie jego przepływu. Sprężarki posiadają wiele zastosowań – najczęściej wykorzystuje się je tam, gdzie potrzeba zwiększenia gęstości czynnika gazowego, podniesienie jego ciśnienia, podniesienie temperatury gazu i tym podobnych. W praktyce zaś, stosowane są w wielu dziedzinach przemysłu – na przykład w różnego rodzaju narzędziach, do malowania natryskowego, dystrybucji wszelkiego rodzaju gazów technicznych, a także podnoszenia ciśnienia w różnego rodzaju turbinach gazowych, czy przy turbodoładowaniu silnika spalinowego.

Reklama
Z uwagi na tak szeroki zakres działania, znaleźć możemy na rynku bardzo wiele różnych sprężarek, które można podzielić stosując różnorodne klasyfikacje.

Pomiędzy wieloma rodzajami, najczęściej stosowanymi są:

  • sprężarki wysokociśnieniowe – między innymi do gazów przemysłowych oraz powietrza technologicznego, czy też gazu ziemnego,
  • sprężarki ze smarowaniem olejowym – np. rotacyjne sprężarki śrubowe z wtryskiem oleju, czy też sprężarki tłokowe ze smarowaniem olejowym,
  • sprężarki bezolejowe – odśrodkowe, spiralne, śrubowe, tłokowe, czy też rotacyjne zębate.

Oczywiście, wymienione tutaj przykłady to tylko nieznaczna część wszystkich dostępnych na rynku rodzajów sprężarek. Korzysta się z nich zarówno do tłoczenia powietrza, jak i gazów technologicznych – zarówno do zastosowań czysto przemysłowych, jak i na przykład na potrzeby układów sterowania, hamulcowych, czy też napędu innych urządzeń. Zdarzają się też bardziej nietypowe zastosowania – jak na przykład podtrzymanie życia przewożonych na statku odłowionych ryb, którym dostarcza się odpowiednio sprężone powietrze.

Dobór sprężarek

Szeroki wybór sprężarek zapewnia możliwość ich wszechstronnego zastosowania także w przemyśle morskim. By jednak dobrać właściwy typ do specyfiki pracy odpowiedniego układu mechanicznego, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy doradcy technicznego. Ekspertów o bogatej wiedzy oraz doświadczeniu w tym zakresie znaleźć można przede wszystkim w firmach, które zajmują się dystrybucją tychże urządzeń dostosowanych do danej branży – na przykład do branży morskiej. Korzystając z pomocy wyspecjalizowanej firmy, liczyć można na rzetelną pomoc, a przy okazji również na korzystne warunki finansowe zakupu wybranego sprzętu.

Sprężarki wykorzystywane są w przemyśle morskim

Źródło: morguefile.com

Przy doborze sprężarek zwrócić warto uwagę także na to, kto je wyprodukował – najlepsze bowiem są te, które powstają w fabrykach docenianych w branży automatyki i mechaniki firm. Jeśli zaś chodzi o branżę morską, to niekwestionowanym liderem będą marki japońskie oraz koreańskie, które od lat potwierdzają swoją pozycję, nieustannie dostarczając innowacyjnego sprzętu najwyższej klasy. I to właśnie ich produktów warto poszukiwać na rynku, porównując przy tym oferty wielu dystrybutorów tak, by znaleźć tego, który zaoferuje korzystny stosunek ceny do jakości, wspomniane już doradztwo techniczne, a także szeroki wybór rozwiązań pasujących do naszych potrzeb.

Stopka autorska:  http://www.fredfenix.com.pl/sprezarki.php

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz