Stacje uzdatniania wody – jakie korzyści?

Domowe stacje uzdatniania wody zyskują na coraz większej popularności – ich ceny są obecnie stosunkowo niskie i przy jakimkolwiek remoncie łazienki czy też kuchni warto pomyśleć o ich zamontowaniu. To nie tylko dbałość o zdrowie, ale i żywność naszych „wodnych” sprzętów!

Informacje branżowe dla każdego

W wielu czasopismach i magazynach dotyczących wystroju pomieszczeń, budowy domów, czy projektowania przestrzeni mieszkalnej poruszany jest temat domowych stacji uzdatniania wody. Można w tym kontekście spotkać dwie sprzeczne opinie – domowe stacje uzdatniania wody są zbędne, gdyż woda dostarczana z miejskich wodociągów spełnia normy wymagane od takiej wody i stale monitorowana jest jej jakość oraz drugą, która wyraźnie zaznacza, że jakość wody doprowadzanej do naszych domówi i mieszkań to tylko założenia teoretyczne. Jak jest naprawdę i czy warto inwestować w domowe uzdatnianie wody?

Co w naszych domach?

Wbrew pozorom nie można tutaj udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż stan wody lecącej z naszych kranów zależy nie tylko od jakości wody opuszczającej miejską stację uzdatniania wody, ale również od chociażby stanu rurociągów doprowadzających ją do naszych mieszkań. O ile w przypadku nowych osiedli i nowych domów możemy być w większości przypadków spokojni o jakość wody, o tyle w przypadku starej zabudowy rury wodociągowe mogą mieć nawet po kilkadziesiąt lat! Miejskie przedsiębiorstwa wodociągowe nie są w stanie w żaden sposób kontrolować wszystkich odcinków rur i jakość wody w różnych częściach miasta może znacznie się różnić.

Zmiękczenie wody!

Z tego powodu warto zainwestować w domowe uzdatnianie wody, które może nie tylko zmiękczyć wodę, a przez to ochronić nasze urządzenia w postaci zmywarek, pralek czy nawet słuchawki prysznica przed osadzającym się kamieniem, który zapycha światło przewodów wodnych. W ten sposób unikniemy kosztownych środków zmiękczających wodę (dodawanych np. do każdego prania) czy również jeszcze kosztowniejszych napraw związanych z odkamienianiem sprzętu.

Właściwości wody

Uzdatnianie wody to jednak nie tylko jej zmiękczanie, ale również zmiana innych właściwości poprzez ingerencje w jej skład -stosując odpowiednie filtry możemy zniwelować nieprzyjemny zapach, usunąć zanieczyszczenia mechaniczne i biologiczne, a nawet wpłynąć na zdrowie naszej skóry poprzez pośrednie ograniczenie ilości środków myjących i czyszczących.

Czy warto zatem dłużej się zastanawiać nad zastosowaniem we własnym domu lub mieszkaniu tego typu stacji uzdatniania wody.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Rosmosis

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz